Turizmin ilacı yerli turist

Tüm dünyada koronavirüs nedeniyle zor zamanlar geçiren turizm sektörü, normalleşme adımlarıyla birlikte toparlanmaya hazırlanıyor. Bu yıl tatilciler yurtdışı planları yerine yurtiçinde kalmayı tercih ederek sektörün yaralarını saracak. HÜLYA ÇAYLAK /POSTA

13 Mayıs 2020, Çarşamba 14:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Koronavirüs sürecinden en çok etkilenen sektörlerin başında turizm geliyor. Dünya Turizm Forumu Enstitüsü yıllık 1.7 trilyon dolar olan küresel turizm pazarında, korona nedeniyle bu yıl 1 trilyon dolarlık kayıp öngörüyor ve yaklaşık 50 milyon kişinin işini kaybedebileceği belirtiliyor. Yine Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) verilerine göre de bu yıl uluslararası turist sayısında geçen yıla kıyasla yüzde 58 ile yüzde 78 arasında düşüş bekleniyor.

7 milyon kişi

7 milyon kişi

Türkiye’de sektörü korumak adına Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın önderliğinde bir eylem planı hazırlanıyor. Sektör temsilcileri ise bu yıl turizmi yerli turistin kurtaracağını belirtiyor. Müşterileriyle bir anket düzenlediklerini söyleyen Tatilsepeti Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz, “Ankete katılanların yüzde 84’ü bu sene yurtiçi tatil yapacaklarını belirtti. Özellikle temmuz, ağustos ve eylülde 6-7 milyon insan seyahat edecek. Bu yıl tatiller ekime de sarkacak” dedi.

Yurt dışı zor

Yurt dışı zor

Tatilsepeti Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal ise “Geçen yıla oranla yurtdışından gelen turist sayısında yüzde 20.5 azalma var. Hazirandan itibaren kademeli olarak yurtdışı uçuşları açılacak. Ancak bu yıl uluslararası seyahatlerde ciddi bir daralma bekliyoruz. Yurtdışı planları 2021’e kayacak. Bunda vize işlemleri de etkili. Çünkü şu an vize süreci nasıl olacak bilmiyoruz ama koronavirüs nedeniyle ekstra kriterler talep edilebilir. Bu durum işlemleri daha da zorlaştırabilir” diye konuştu.

Toplu turlar olmayabilir

Toplu turlar olmayabilir

Dünyada çalışan her 10 kişiden birinin turizmde ya da turizm destekli bir işte çalıştığını dile getiren Kaan Karayal, şöyle konuştu: “Sektör kolay kolay toparlanmayacak. Özellikle bu sene için kültür turları, gemi yolculukları ya da yurtdışı gezileri zor görünüyor. İnsanlar daha az kişinin olduğu tatiller planlıyor. Kamp, tekne ya da karavan kiralamayı planlayanlar arttı. Ayrıca otellerin daha az müşteri alması gibi sınırlamaların etkisiyle fiyatlar da bir miktar artacaktır.”

Açık büfe yerine kişiye özel servis

Açık büfe yerine kişiye özel servis

Tatilsepeti’nin anketine göre; gönül rahatlığıyla tatile gitmek isteyenlerin beklentileri arasında tesisin yüzde 50 doluluk ile misafir kabul etmesi, ortak alanlarda sosyal mesafe kuralına uyulması ve odaların en az 24 saat boş bırakılmış olması konuları yer alıyor. Ayrıca tesisin sağlık raporu dahilinde misafir kabul etmesi ve açık büfe yerine, kişiye özel yemek servisi yapması da isteniyor.

İzolasyon odası hazır

İzolasyon odası hazır

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca koronavirüsle mücadele sürecinde turistik tesislere sertifikasyon verilmesi için kriterler belirlenirken, ’izolasyon odası’ oluşturma şartı da getirildi. Antalya’daki 5 yıldızlı otellerde ise bu yönde hazırlıklar yapıldı. Kapısında İngilizce olarak ’isolation room’ yazılı oda içinde, doktor ve hemşire ile gerekli tıbbi cihazlar bulunuyor. Acil durumlar için bir de dışarıda ambulans bekletiliyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Evdeyken izleyebileceğiniz en güzel yol filmleri