Türk bilim insanı Canan Dağdeviren'e dünya birinciliği ödülü

Dünyanın en büyük sivil toplum örgütlerinden Junior Chamber International (JCI) tarafından Türk bilim insanı Dr. Canan Dağdeviren'e “Giyilebilir Kalp Pili” buluşu sebebiyle dünya birinciliği ödülü verildi

09 Kasım 2016, Çarşamba 16:38
A A
Dünyanın en büyük gençlik sivil toplum örgütünden biri olan Uluslararası Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (Junior Chamber International) tarafından "Medikal Yenilik Alanında" gerçekleştirdiği “Giyilebilir Kalp Pili” buluşuyla dünya birincisi seçilen Canan Dağdeviren, 2 Kasım’da Kanada’da düzenlenen törenle ödülünü aldı.

DEDESİNDEN ETKİLENDİ

Harvard Üniversitesi Genç Akademi üyeliğine seçilen ilk Türk bilim insanı Dr. Canan Dağdeviren, dedesinin 28 yaşında kalp yetmezliğinden ölmesinin kendisini etkilediğini, bundan dolayı onun öldüğü yaşa gelinceye kadar kalp hastaları için bir şeyler yapmaya karar verdiğini söyledi.

MIT Technology Review dergisinin geçen yıl derlediği "35 Yaş Altı 35 Yenilikçi" ile Forbes dergisinin "30 Yaşından Küçük 30 Bilim İnsanı" listelerinde yer alan Dağdeviren, "Giyilebilir Kalp Pili"ni icat ederek tarihe geçti.

SIRADA MEME KANSERİ VAR

Dr. Canan Dağdeviren, giyilebilir kalp pilinden sonra şimdi de kanserin peşine düştü. Dağdeviren “Meme kanserinin tedavisi için bir cihaz ve kolonoskopide kullanılacak bir aparat geliştireceğim. Çalışmalarım sürüyor” dedi.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.