Türk bilim insanı uyardı: Bunlar virüse etkili maskeler

Türk bilim insanı uyardı: Bunlar virüse etkili maskeler

Corona virüsten korunmak için bireysel tedbirler alarak maske takanlar için Amerika'da yaşayan Türk profesörden önemli açıklama geldi.

30 Mart 2020, Pazartesi 12:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Amerika'da yaşayan Türk bilim insanı Prof. Dr. Derya Unutmaz maske kullanımıyla ilgili tartışmalara ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Prof. Dr. Derya Unutmaz, herkesin maske kullanması gerektiğini düşünenlerden.

Prof. Dr. Derya Unutmaz'ın CNN Türk'te yaptığı açıklamalar şöyle;

Maske konusunu biraz açmak lazım. Maskeler kişiyi çok koruyan bir yapı değil. Ama biraz da olsa koruma özelliği var. Bazı maskelerin koruma özelliği daha fazla. Mesela N-95 gibi. Bunlar direkt olarak virüse karşı etkili maskeler. Sağlık görevlilerinin dışındakilerin maske takması tavsiye edilmiyordu. Bugüne kadar durum böyleydi ama artık durum değişti. Sağlık Bakanı da geçen gün söyledi. Şu anda herkesi potansiyel virüs taşıyıcısı olarak görmemiz lazım. Aramızda semptomları göstermeyen ancak virüsü taşıyan insanların sayısında da ciddi bir artış söz konusu.
Doğu Asya'da maske kullanımı çok yaygın. Ve oralarda virüsün yayılma hızı oldukça düşük. Maske kullanılmasının bunda etkili olduğu düşünülüyor. Cerrahi maske kullananlarda semptomlar yoksa virüsü taşıyorsa, karşısındaki kişiye virüsü bulaştırmamış oluyor. Konuşmada bile ağzımızdan küçük su parçacıkları çıkıyor. Bunlar üzerinden virüs bulaşabilir. Japonya'da yapılan bir takım çalışmalar var. Virüsün konuşma sırasında da geçtiğine dair. Bu oran yüzünüze karşı hapşırıp öksürürse daha yüksek ama bu da bir tehlike teşkil ediyor. Bu yüzden dışarı çıkmak zorunda kalan herkesin maske takması gerekiyor. Buradaki amaç karşısındakini korumak. Bu yayılmayı yüzde 40 bile azaltsanız bu çok önemli bir rakam.

Birinci önceliğimiz sağlık personelinin korunması. onlara yeterince maske olması lazım. Çekoslovakya'da bu konuda çok büyük bir önlem aldı. Yaklaşık 10 milyon maske dağıttı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yargıda yeni tedbirler açıklandı