Türk Büyükelçi'ye Paris'te boyalı saldırı

Paris Büyükelçisi Hakkı Akil, Fransa'da düzenlenen bir konferasta boyalı saldırıya maruz kaldı

02 Mart 2015, Pazartesi 18:01
A A
Türk Büyükelçi'ye Paris'te boyalı saldırı

Paris Descartes Hukuk Fakültesi’nde düzenlenen "Türkiye ve Fransa’da Laiklik" konferansına konuşmacı olarak katılan Paris Büyükelçisi Hakkı Akil, boyalı saldırıya uğradı. Saldırıyı Ermeni asıllı bir Fransız'ın gerçekleştirdiği belirlendi.

Saldırı sonrası açıklama yapan Hakkı Akil, saldırganın Ermeni asıllı Fransız vatandaşı olduğunu belirtti. Güvenlik görevlilerinin saldırganın kimliğine ulaştığını dile getiren Akil, “Daha öncede saldırdılar. Marsiya’da ve Paris’te Turizm Ofisine de saldırdılar.” dedi.

Saldırıların artıp armayacağı konusunda düşünceleri sorulan Hakkı Akil, “O konuyu diasporaya sormanız lazım. Artması şaşırtıcı olmaz!” yanıtını verdi."Ermeni asıllı genç bir Fransız tarafından nar suyu fırlatılmıştır"

 Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil, Paris Descartes Hukuk Fakültesi´nde düzenlenen ‘Türkiye ve Fransa´da Laiklik´ konferansında bir kişinin boyalı saldırısına maruz kaldı. Konuşma yaptığı sırada kürsüye yaklaşan bir kişi elindeki boyalı sıvıyı Büyükelçi Akil´in üzerine fırlattı.

Saldırıya dair büyükelçilikten açıklama yapıldı. Açıklama şöyle:

"Paris Büyükelçimiz Hakkı Akil bugün Paris Descartes Üniversitesi’nde düzenlenen ’Türkiye ve Avrupa: Fransa ve Türkiye’de laiklik, sınamalar ve tehditler’ başlıklı konferansta açılış konuşmasını yaptığı sırada Ermeni asıllı genç bir Fransız tarafından üzerine nar suyu fırlatılmıştır. Büyükelçi Akil, olayı takiben konuşmasını tamamlayarak, daha önce öngörüldüğü şekilde konferans mahallinden ayrılmıştır.

Olayın ardından yakalanan saldırgan hakkında şikayette bulunulmuş olup, adli süreç devam etmektedir."
 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Tacize karşı zırhlı önlem