Türk doktorların bilimsel çalışmasına ABD’den ödül

Türk doktorların "Rahim Ameliyatından Sonra Dışkılama ve İdrar Fonksiyonları" konulu bilimsel çalışması, Amerikan Kolon-Rektum Cerrahisi Derneği tarafından 2017’nin "Bilim Alanındaki En İyi Makale" ödülüne layık görüldü

Son Güncelleme:
A A
Türk doktorların bilimsel çalışmasına ABD’den ödül

Amerikan Kolon-Rektum Cerrahisi Derneği tarafından 2017’de "Bilim Alanındaki En İyi Makale" seçilen çalışmanın ödül töreni, derneğin 1899’dan bu yana her yıl düzenlenen ve kalın bağırsak hastalıkları alanında yapılan en büyük bilimsel tıp kongresinde, dünya genelinden yaklaşık bin 700 doktorun katıldığı oturumda yapıldı.

ABD’de geçen ay düzenlenen kongrede, çalışmayı hazırlayan ekip adına ödülü Ankara Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Ayhan Kuzu aldı.

327 HASTA TAKİP EDİLDİ

Rahim alınması sonrasında organların yer değiştirmesi ve sarkması nedeniyle ortaya çıkan sorunların araştırıldığı çalışmanın büyük beğeni kazandığı kongrede, ekip adına ödülü alan Prof.Dr. Mehmet Ayhan Kuzu, ekibin yaklaşık 8 yıl süren araştırmalarında histerektomi (rahim alınması ameliyatı) yapılan 327 hastayı ameliyat öncesi ve sonraki dönemde takip ettiğini, hastaların ameliyat sonrası dönemde karşılaştıkları dışkılama ve idrar fonksiyonlarını araştırdıklarını belirtti.

Prof.Dr. Mehmet Ayhan Kuzu başkanlığında aynı anabilim dalından Doç.Dr Fırat Kocaay, Biyoistatistik Anabilim dalından Prof.Dr. Atilla Elhan, Doç.Dr. Derya Öztuna ve Ankara Dr.Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Op.Dr. Filiz Akınsu’dan oluşan ekip tarafından hazırlanan makale çalışması, geçen yıl Amerikan Kolon-Rektum Cerrahisi Derneği’nin bilimsel dergisi Diseases Colon&Rectum'da yayınlanmıştı.
Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Adet söktürücü bitki çayları