Türk Eğitim-Sen'den sözlü sınav komisyonlarına temsilci talebi

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan, "Sözlü sınav komisyonlarında gözlemci olarak Türkiye genelinde en çok üye kaydetmiş iki sendikanın temsilcilerine yer verilmesi için tüm illerin uyarılması gerekiyor" dedi

14 Mart 2018, Çarşamba 11:35 Son Güncelleme:
A A
Türk Eğitim-Sen'den sözlü sınav komisyonlarına temsilci talebi
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, yönetici atamaları için oluşturulacak sözlü sınav komisyonlarında sendika temsilcilerine yer verilmesi için tüm illerin uyarılması gerektiğini belirtti. Talip Geylan yaptığ açıklamada, ilgili yönetmelik doğrultusunda oluşturulacak sözlü sınav komisyonlarının, gelecek günlerde müdür ve müdür yardımcılarının görevlendirilmesinde önemli rol oynayacağını hatırlattı.

Geçmiş dönemde, yönetici görevlendirmelerinde oluşturulan sözlü sınav komisyonlarıyla ilgili birçok sıkıntı yaşandığını savunan Talip Geylan, "Yönetici görevlendirmelerinde torpil listeleri elden ele dolaşmış, komisyon üyelerinden hazır listelerin onaylanması istenmiş, itiraz eden komisyon üyeleri istifaya zorlanmış, insanlar fişlenmişti" iddiasında bulundu.

'SÖZLÜ SINAVA KARŞIYIZ'

Bu sıkıntıların yeniden yaşanmaması için Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Bakanlık yetkililerinin titiz davranması gerektiğini belirten Talip Geylan şunları kaydetti: "Sendikamız, gerek yönetici görevlendirmelerinde gerek öğretmen atamalarında gerekse memur alımlarında sözlü sınava tamamen karşıdır. Yönetici görevlendirmelerinin sadece yazılı sınav puanları dikkate alınarak yapılmasını istiyoruz. Bu konudaki mücadelemiz her daim sürecektir ancak şu anda sözlü sınav komisyonlarının belirlenmesi gündemdedir. Adayların mağdur olmaması ise sendikamızın öncelikli görevlerindendir. Dolayısıyla Türk Eğitim-Sen sözlü sınav komisyonlarında görev yapacak kişilerin, yöneticilerin kariyer ve liyakat ilkesi gereğince işinin ehli olan görevini layıkıyla yerine getirebilecek kişiler arasından adaletli ve özenli bir şekilde seçilmesinin sağlanmasını talep etmektedir."

'KOMİSYONLARDA SENDİKA TEMSİLCİLERİ DE BULUNSUN'

Geylan, yapılacak sözlü sınavların şeffaf olabilmesi için oluşturulacak komisyonlarda, sendika temsilcilerinin de gözlemci olarak bulundurulması gerektiğini savunarak, "Sözlü sınav komisyonlarında gözlemci olarak Türkiye genelinde en çok üye kaydetmiş iki sendikanın temsilcilerine yer verilmesi için tüm illerin uyarılması gerekiyor" ifadesini kullandı.
 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Çocukları bekleyen sanal riskler