'Türk ekonomisi yüksek teknoloji kapasitesine sahip'

'Türk ekonomisi yüksek teknoloji kapasitesine sahip'

Mitsubishi Electric Avrupa Fabrika Otomasyon Sistemleri Başkanı Hartmut Pütz, "Türk ekonomisi ve toplumu gittikçe artan bir hızla yüksek teknoloji kapasitesine sahip bir yapıda olmaya devam edecek" dedi
 

23 Mart 2018, Cuma 12:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Mitsubishi Electric Avrupa Fabrika Otomasyon Sistemleri Başkanı Hartmut Pütz, Türk ekonomisinin teknolojiye yatırım yaptığını ve teknolojiye dönük olmasının kendisini  etkilediğini söyledi.
 
Pütz, 25 sene önce bir yatırımda bulunmak için Türkiye'ye geldiğini, o  günün ortamıyla bugünün ortamın çok farklı olduğunu belirtti.
 
Pütz, "Türkiye'de büyük bir zihniyet ve mentalite değişimini  gözlemliyorum. Türkiye ekonomisi ve toplumu gittikçe artan bir hızla yüksek teknoloji kapasitesine sahip bir yapıda olmaya devam edecek. Endüstri 4.0 ile beraber Türkiye'de çok ciddi bir dönüşüm olacağına inanıyorum." açıklamasında  bulundu.
 

" ENDÜSTRİ 4.0 İLE İLGİLİ AVRUPA'DA ÇOK BAŞLANGIÇTAYIZ"

 
Pütz, e-F@ctory ile ilgili 10-15 yıl öncesine bakarsanız sektörde  e-F@ctory konseptinin ilk çıkmaya başladığını ve ondan sonra ana sebebinin  dijitalizasyon olduğu bir hızlanma yaşandığını söyledi.
 
Pütz, "Özellikle e-F@ctory konseptinin uygulanması ile ilgili bazı  kısıtlamalar var. Özellikle şebekelerin,iletişim ağlarının yavaşlayan ve orada  eksik kalan hızlarından dolayı gecikmeler yaşanıyor. İster yerel şebekeler olsun  ister GSM şebekeleri olsun şu anda 5G standardında şu anda oturana kadar bir  eksiklik göze çarpıyor. 5G standardı tüm dünyada uygulanmaya başladığı zaman bant  genişliği sayesinde dijitalizasyon inanılmaz derecede hızlanmış olacak." yorumunu  yaptı.
 
e-F@ctory ile başarılarının referansının Malezya'da kurulmuş olan  Intel üretim tesisi olduğunu belirten Pütz, "Bizler yaptığımız otomasyon  mimarisini en kapsamlı bir biçimde Intel Malezya'da oturttuk ve burada bütün üretim tesisini e-F@ctory konseptini hayata geçirdik. Bunun sayesinde istatistiki  verilerde doğru oranda bunu gösterecektir. Ciddi miktarda tasarruf sağlamış  olduk." diye konuştu.
 
Pütz, "Genel anlamda Endüstri 4.0 ile ilgili Avrupa'da çok başlangıçta  olduğumuzu düşünüyorum. Endüstri 4.0 konsepti yavaş yavaş artmaya devam edecek.  Önümüzdeki 4-5 yıl içerisinde bu yayılım genişleyecek diye düşünüyorum. Türkiye  her ne kadar sanayileşmiş bir ülke olsa da bütün sektörlerde artan otomasyon  gözlemlesekte endüstri 4.0 kullanımı hala çok kısıtlı. Türkiye'de Avrupa gibi  önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde ciddi bir artış göreceğiz." dedi.
 
Türkiye'de hali hazırda e-F@ctory ile uygulamalarında iletişimde  oldukları iki müşterileri bulunduğunu belirten Pütz, Endüstri 4.0 hayata  geçtiğinde çok yoğun bir ağ trafiği artışına sahne olduğunu anlattı.
 
Pütz, "Endüstri 4.0 çok yoğun bir ağ trafiği artışına sahne oluyor.  Üretim tesisleri çok yoğun miktarda bilgi toplanacak ve bu bilgilerin işlenilmesi  gerekecek dolayısıyla trafiğin bunu kaldırabilecek şekilde kuvvetli bir ağ yerleştirilmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.
 
Pütz, şunları kaydetti:
 
"5G'nin uygulamaya başlamasından sonra gelecek standartlarla beraber  saniyede 4-5 gigabitlik bir trafiğin olması söz konusu olacak. Endüstri 4.0'ın  yönetildiği altyapıyı taşıyabilmek için ancak bu kadar kapasitesi yüksek bir ağa  ihtiyacımız var."

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Singapur Hava Yolları, İstanbul uçuşlarına yeniden başlıyor