Türk ilaç firması 10 ülkede satış yapacak

Türk ilaç firması 10 ülkede satış yapacak

Türk ilaç firması Pharmactive, kendi geliştirdiği ve kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde kullanılan bir ilaç ile Avrupa pazarına girdiğini açıkladı

16 Ekim 2017, Pazartesi 09:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Pharmactive, bir milyon kutu ilaç ile Avrupa´ya ilk sevkiyatını gerçekleştirdi. İlk ilaç sevkiyatı nedeniyle Pharmactive üretim tesislerinde bir tören düzenlendi.

10 AVRUPA ÜLKESİNDE SATIŞ YAPACAK

Törende konuşan Pharmactive Yurtdışı Pazarlar ve Stratejik Planlama Genel Müdürü İnci Ayyıldız Avusturya, Almanya, İspanya, İtalya, Hollanda, Malta, Portekiz, İngiltere, Fransa ve Macaristan’ın da aralarında bulunduğu 10 ülkede ruhsat aldıklarını söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Pharmactive'in kendi AR-GE merkezinde geliştirilmiş eşdeğer bir ilaç. AR-GE merkezimiz Türkiye’nin onaylı ve sayılı merkezlerinden. 2 yıl süren bir çalışmanın sonucunda geliştirildi. AR-GE merkezimizde geliştirildikten sonra ruhsat dosyası hazırlandı ve Avrupa ülkelerine başvuru yapıldı. Onay süreci tamamlandıktan sonra da üretim kalite süreçlerini tamamladı ve distribütörlerimiz aracılığıyla piyasaya veriyoruz. Bizim en büyük amacımız Türkiye’nin ilaç ihracatını artırarak kalkınmasına katkıda bulunmak. İlaç ihracatı yüksek teknoloji ürünler statüsüne giriyor ve bu hastalıklar kronik hastalıklar yani uzun süreli kullanılması gereken ilaçlar."

2019 YILI SONUNDA HEDEF 50 ÜLKE

Pharmactive olarak 5 yıl içindeki hedeflerinin ihracat pazarlarında, yerli sanayiinden çıkmış ilk 5 firma içine girmek olduğunu belirten İnci Ayyıldız "Rusya, Avrupa ve bazı Uzak Doğu ülkelerinde, Afrika’da, Orta Doğu'da satışlarımıza başlamıştık. 2019 yılı sonunda da 50 ülkede ilaç ihracatını yapıyor olacağız. AR-GE merkezimizde şu ana kadar 5 yıl içerisinde 101 ürün geliştirildi. İhracat pazarlarına 350 ürün başvurusunda bulunduk. 100’ün üzerinde onaylarımızı aldık" dedi.

Buse ÖZEl-Özgür KUMANOVALI/DHA

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kredi faizlerinde ve BES’te önemli değişiklik! Kabul edildi…