”Türk kadını makyaj yapmayı bilmiyor”

”Türk kadını makyaj yapmayı bilmiyor”

Babasının izinden giderek kozmetik malzemesi üreten bir firmanın sahibi olan Hakan Tuna, 118 ülkeye ihracat yaparak dünya genelinde 350 milyon kadını güzelleştiriyor

09 Temmuz 2011, Cumartesi 05:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

NİLÜFER KAS

n.kas@hotmail.com

Makyaj malzemelerine ve kişisel bakım ürünlerine çok güvenen Hakan Tuna, bu aralar, Victoria’s Secret güzelleri için simli sprey hazırlıyor. Türkiye pazarına 10 ay önce giren markanın sahibi, Türk kadınlarının eksiklerini, hatalarını, alışkanlıklarını anlattı...

Victoria’s Secret’in kızlarına ürün mü veriyorsunuz?

Biz Victoria’s Secret ile gerçek anlamda secret (gizli) bir anlaşma yaptık. Zaten ünlü mankenler mevcut vücut spreylerimizi kullanarak dünyanın karşısına çıkıyor. Ayrıca bir de yine onlar için simli vücut spreyi üzerinde çalışıyoruz. Vücudu daha parlak gösteren bir ürün olacak.

Sizce makyajı en iyi yapan kimler?

Rus sporcular. Rus tenisçi Maria Sharapova ile THY’nin business class yüzü olan Rus tenisçi Caroline Wozniacki çok güzel makyaj yapıyorlar. Hollywood ünlüsü Jennifer Aniston da makyajı yüzüne çok yakıştırıyor.

 Ya bizim ünlülerden?..

Gülben Ergen, Ebru Gündeş ve Sibel Can’a makyajı çok yakıştırıyorum. Bülent Ersoy da kendine göre yakıştırıyor. Ama gereğinden fazla yapıyor, tarzım değil.

Ağdalı makyaj yapanları beğeniyor musunuz?

Kesinlikle beğenmiyorum, kadınlara yakıştıramıyorum da... Pembe, mavi tonlar yakışmadığı halde illa o renkleri kullanıyorlar... Oysa pastel renk kullansalar daha asil görünecekler.

Dünya kadınlarının makyaja bakışı nasıl?

Rus ve Arap kadınları, kişisel bakımda birbiriyle yarışıyor. Arap dünyasında da Lübnan başı çekiyor. Lübnanlı kadınlar, Fransız ve Arap kültürünü bir araya getirerek muhteşem vücut bakımı yapıyorlar. Avrupalılar ve Amerikalılar vücut bakımına önem veriyorlar ama el ve ayak bakımında sınıfta kalırlar. Türk kadınları ise bakımla yeni tanışıyor. Üstelik, kültür ve görgü bizde az ama yine de kozmetiğe bütçe ayrılıyor.

Uzmanlar, Türk kadınlarının makyaj yapmadığını, boyandığını, bu konuda bilinçsiz olduklarını söylüyor. Siz bu görüşe katılıyor musunuz?

Evet. Türk kadınları makyaj hakkında tekniğe ve bilgiye sahip değil. Eğitimi de yok. Ama yapmaktan ve almaktan vazgeçmiyorlar.

 Kadınlar mutsuzken saçını değiştirir. Öyle dönemlerde kozmetik malzemeleri de alıyorlar mı?

Almazlar mı? Bazısı iyice deli gibi alışveriş yapıyor. Mesela 1,5 ay önce Suudi Arabistan’daydım. Oradaki kadınların inanılmaz kozmetik alışverişi yaptığına tanık oldum. Bunun adına kutsal kozmetik, helal makyaj diyorlar. Suudi bir kadının 25 tane far, fondöten, 50-60 tane oje ve göz kalemi aldığını gördüm. Türk ve Avrupalı kadınlar ise kozmetiği ihtiyacı kadar alıyor.

Kozmetik alırken neye dikkat etmeliyiz?

Eline aldığınız zaman ürünün profesyonel olup olmadığı anlaşılır. Yani profesyonel mal, rafta kendini belli eder. Ürün üzerinde ne kadar çok bilgi varsa, o kadar çok araştırma yapılmış demektir. O bilgiler içinde yanlış yapılmaz. Yanlış yapılırsa ürünleriniz toplatılır. Ciddi firmalar bunu göze alamadığı için bu kurallara uymak zorunda.

Kozmetik ürünün kullanma ömrü ne kadar?

Ürüne göre 2-5 yıl arasında değişir. Oje tarzı uçucu özellikte olanlar, kapağı açıldıktan sonra en fazla 1 yıl içinde tüketilmeli Rimel ve fondötenin süresi de 6 aydır. Bu süreyi geçirdiğinizde ürünler bozulur.

(02.07.2011 tarihli Cumartesi Postası'ndan alınmıştır.)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder