Türk kahin hayatını kaybetti!

Türk kahin hayatını kaybetti!

'Türk kahin' olarak bilinen ve finansal piyasaların önde gelen isimlerinden Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Ali İhsan Gelberi, İstanbul'daki evinde hayatını kaybetti

17 Ekim 2013, Perşembe 17:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dün akşam evinde rahatsızlanan Gelberi, sabah saatlerinde doktora gitmek için evinden çıkarken rahatsızlanarak vefat etti.

Gelberi, Mayıs ayında Moodys'in Türkiye'nin not artırım kararını 6 ay öncesinden tahmin ederek Türk kahin olarak ünlenmişti. Finansal piyasalarda çok tanınan ve sevilen bir isim olan Gelberi henüz 53 yaşındaydı.

Ali İhsan Gelberi'nin, ölümünden bir kaç saat önce Twitter'da yapmış olduğu son paylaşımı Alman Ekonomist Marcel Fratzscher'e ait,  ABD'de Merkez Bankası FED'in başkanlık seçimini konu alan bir makale oldu.

Gelberi’nin yazısını paylaştığı Alman Ekonomisi Araştırma Enstitüsü Başkanı Fratzscher,  aynı zamanda  Avrupa Merkez Bankası Uluslararası Politika Analizleri birimi başında da görev yapmıştı.

ALİ İHSAN GELBERİ KİMDİR?

1960 yılında Gaziantep’te doğan Gelberi, 1985 yılında ODTÜ İşletmecilik bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Hazine ve Dışticaret Müsteşarlığına uzman yardımcısı olarak girdi. 1990 yılında ABD St. John Fisher College, Rochester, NY üniversitesinden MBA derecesi aldı. 2002 yılına kadar Hazine Müsteşarlığında çeşitli görevlerde bulundu.

Hazine Müsteşarlığını temsilen 1996-1998 yılları arasında Tokyo, Japonya büyükelçiliğinde ekonomi müşaviri, 1999-2002 yılları arasında İş Bankası Denetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. 2002 yılında Hazine Müsteşarlığı Kamu Finansmanı Genel Müdür Yardımcılığından ayrılarak 2003 yılına kadar Halkbankası murahhas aza ve Ziraat Bankası yönetim kurulu üyeliğinde bulundu. 2003-2004 yıllarında Merkez Bankası Başkan danışmanlığı yaptı. 2004 yılından bugüne kadar Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü olarak çalışıyordu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 'Anneler Günü' ve bayram alışverişinde online tuzağa dikkat!