Türk kahvesi liderliği kaptırdı

Türk kahvesi liderliği kaptırdı

Türkiye’de hızla yayılan kahve zincirleri yıllık kişi başı kahve tüketimini son 5 yılda 595 gramdan 1.1 kilograma çıkmasını sağladı. Ancak bu dönemde Türk kahvesi zirvedeki yerini filtre kahveye kaptırdı ve pazar payı yüzde 75’lerden yüzde 45’lere kadar düştü. Toplam kahve tüketiminin 94 bin tona ulaştığı Türkiye’de hedef, kişi başı dünya ortalaması olan 7 kilogramı geçmek. / Murat Gülderen'in haberi...

21 Haziran 2019, Cuma 08:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Trabzon’daki mağaza açılışında sektörü değerlendiren Gloria Jean’s Coffees Türkiye CEO’su Mehmet Dinçerler, şu an 29 ilde 73 şubeye ulaştıklarını belirterek “Hedefimiz bu yıl mağaza sayısını 90’a çıkarmak. Önceliğimiz Eskişehir, Antalya, Mersin ve Denizli. Olmadığımız şehirlere ağırlık veriyoruz. Geçen yıl 83 ton kahve sattık ve 100 milyon TL ciro elde ettik. Bu yıl hedefimiz 150 milyon TL” dedi.

3 YILDA AMORTİ

Şubelerin çoğunun franchise olduğunu belirten Dinçerler, “Franchise bedeli 250 bin lira. 1 mağazanın yatırım bedeli ise 1 milyon lira civarında. 3-4 yıl içerisinde kendini amorti ediyor. Başta biz olmak üzere kafelerde en çok filtre kahve satılıyor. Bunu latte takip ediyor. Türk kahvesi daha sonra geliyor. Pazar payı yüzde 75’lerden yüzde 45’e düştü” diye konuştu.

FİYATLAR NASIL?

İstanbul’da bir fincan kahvenin ortalama fiyatı 1.41 dolar (8.10 TL). Bu rakamla İstanbul, dünyanın en pahalı kahve içilen şehirler listesinde 71’inci sırada yer alıyor. Listenin ilk sırasında ise Katar’ın başkenti Doha bulunuyor. Bir fincan kahvenin ortalama 6.4 dolar (37 lira) olduğu Doha’yı, 6.24 dolar ile Danimarka’nın başkenti Kopenhag ve 5.70 dolarla Dubai takip ediyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Araba fiyatlarıyla ilgili flaş uyarı! Sıfır otomobiller etkiliyor! 2. el araç piyasası...