Türk makarnası 152 ülkeye ihraç ediliyor

Türk makarnası 152 ülkeye ihraç ediliyor

Ülkemiz, makarna ihracatında da İtalya’dan sonra dünya ikincisi. Buğdayın ana vatanı olan ve dünyanın en kaliteli durum buğdaylarının yetiştirildiği Türkiye’de üretilen makarna, 152 ülkedeki tüketicilerin sofrasını süslüyor

25 Ekim 2016, Salı 11:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Dünya Makarna Kongresi için Rusya'nın başkenti Moskova'da bulunan TMSD Başkanı Külahçıoğlu, dünya genelinde makarna üretim ve tüketimi hakkında bilgi verdi. Makarnanın, birçok ülkede en sık tüketilen gıdalar arasında yer aldığını ve ilk iki sırada İtalya ve ABD'nin bulunduğunu belirten Külahçığolu, Türkiye'nin ise iç tüketimde dünya genelinde 19. sırada olduğunu aktardı. Külahçıoğlu, Türkiye'nin makarna üretiminde dünyada ön sıralarda yer aldığını dile getirerek, "Türkiye, 1 milyon 400 bin tonluk makarna üretimiyle, ABD ve İtalya'nın ardından üçüncü sırada yer alıyor." dedi.
 

DÜNYA SIRALAMASINDA İLK ÜÇTE

 
Türkiye'nin makarna ihracat rakamlarında da dünya sıralamasında ilk üçte olduğunu vurgulayan Külahçıoğlu, "Ülkemiz, makarna ihracatında da İtalya'dan sonra dünya ikincisi. Türk makarnası, kalitesiyle dünyada adından söz ettiriyor. Buğdayın ana vatanı olan ve dünyanın en kaliteli durum buğdaylarının yetiştirildiği Türkiye'de üretilen makarna, 152 ülkedeki tüketicilerin sofrasını süslüyor. Geçen yıl sektör, 672 bin ton makarna ihracatından 418 milyon dolar gelir elde etti. 2016 yılının ocak-ağustos dönemindeki makarna ihracatı ise 560  bin ton oldu. Yıl sonuna kadar ihracatta 800 bin tonu geçmeyi hedefleyen makarna  sanayi, iç piyasada da tüketimi arttırmayı hedefliyor.
 
Külahçıoğlu, ihracatta bu başarının elde edilmesindeki en önemli  faktörlerden birinin, Türkiye'nin makarnanın ham maddesi olan durum buğdayının anavatanı olmasından kaynaklandığını ifade ederek, "Türkiye halihazırda, dünyanın dördüncü büyük durum buğdayı üreticisi." ifadesini kullandı.
 

KİŞİ BAŞINA 15 KİLO MAKARNA TÜKETİLİYOR

 
Külahçıoğlu, Uluslararası Makarna Örgütü'nün (International Pasta  Organisation-IPO) verilerine göre bir yılda dünya çapında 14 milyar 278 milyon tabak makarna tüketildiğini söyledi. İrmik ve su ile hazırlanan, diğer bir deyişle basit, doğal ve sağlıklı bir gıda olan makarnanın, hemen hemen tüm dünya mutfaklarında hatırı sayılır bir  yeri olduğunu ifade eden Külahçıoğlu, makarnanın özellikle Akdeniz mutfağının  sembol yemeklerinden biri olduğunu hatırlattı. Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği, makarna hakkındaki yaygın yanlış  düşünceleri değiştirmek istiyor. Bunun için de özellikle 'makarna şişmanlatır'  inanışının yanlış olduğunu vurguluyor.
 
Doğal, sağlıklı ve besleyici özellikleriyle öne çıkan makarna, TMSD'nin de çalışmaları sonucunda son yıllarda üzerindeki "şişmanlatır" algısını atmış görünüyor. Bu durum, yakın gelecekte ülkemizde kişi başına makarna tüketiminin artacağı beklentisini güçlendiriyor."

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan canlı yayında önemli açıklamalar