Türk nörolog keşfetti: O ağrının nedeni artık daha kolay anlaşılıyor (Pudendal sinir sıkışması nedir?)

Türk nörolog keşfetti: O ağrının nedeni artık daha kolay anlaşılıyor (Pudendal sinir sıkışması nedir?)

Genital ve pelvik ağrının en sık nedenlerinden biri olan "pudendal sinir sıkışması", bir diğer adıyla "pudendal nöropati" Türkiye'de her 15 kişiden birinin sorunu. Ancak bu hastalığa tanı koymada yaşanan zorluk nedeniyle hastalar yıllarca sıkıntılarla yaşamak zorunda kalabiliyor. Nöroloji Uzmanı Doç.Dr. Burcu Örmeci'nin geliştirdiği yöntem, bu hastalığın tanısında ve tedavisinde yeni bir keşif oldu

03 Ocak 2019, Perşembe 13:11 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Toplumda karpal tünel sendromu olarak bilinen el bileği sinir sıkışmasının benzeri olan bir problem, genital bölgeden sorumlu olan pudendal sinirde de ortaya çıkabiliyor. Genital bölgede özellikle oturma ile ortaya çıkan ağrı, cinsel fonksiyon sorunları, idrar ya da gayta kaçırma gibi problemlerle kendini gösteren bu sorun, genellikle idrar yolu enfeksiyonları ya da prostat iltihabı ile karıştırılıyor. Dolayısıyla hastalar aylarca aldıkları antibiyotik tedavisine rağmen ağrıyla yaşamaya devam etmek zorunda kalabiliyor. Pudendal sinir sıkışması, fiziki sıkıntıların yanı sıra kişiyi toplumdan soyutlama noktasına kadar götürebilen sonuçlar doğurabildiği için zamanında tanı koymak son derece önem taşıyor.

CİNSEL İLİŞKİ SIRASINDA AĞRI VARSA...

Özellikle çok doğum yapan kadınlarda ortaya çıkan bu sorun ağır kaldırma, ters hareket yapma, düşme ya da ağır bir spor aktivitesi gibi nedenlerle birdenbire başlayabildiği gibi zaman içinde yavaş yavaş da ortaya çıkabiliyor. Pudendal sinir sıkışmasının en belirgin özelliğinin hastanın otururken yaşadığı ağrı hissi olduğunu söyleyen Doç.Dr. Burcu Örmeci, hastanın yaşadığı sıkıntılarla ilgili şu bilgileri verdi:

"Pudendal sıkışmadan kaynaklı ağrılar genellikle sinire yakın yerlerde görülüyor. Hastalar, vajina ve rektumda (makatta) yabancılama hissi olduğundan bahsediyor. Bununla birlikte bağırsak hareketleri sırasında ağrı, idrar yaparken özellikle kabızken oluşan basıdan dolayı dayanılmaz düzeyde ağrıdan şikayet ediliyor. Sabah saatlerinde daha az hissedilirken gün içinde artış gösteren ağrılar, yanma, yırtılma, elektriklenme, keskin bıçak gibi batıcı olarak tarif ediliyor. Beraberinde kaşıntı veya duyu kaybı eşlik etmiyor. Böyle bir tabloda farklı bir sorunun varlığından şüphelenilmesi gerekiyor. Ayıca her hastada olmasa da otururken kalçada da ağrı hissi, siyatik sinir bölgesine yayılan ve tedaviye yanıt vermeyen ağrı, sık idrara çıkma, özellikle kadınlarda cinsel ilişki sırasında ağrı, tanıyıcı destekleyici bulgular arasında yer alıyor."

Pudendal sinir sıkışması olan hastalar, araba ya da bisiklet kullanmak gibi basit gündelik aktiviteleri de gerçekleştiremiyorlar. Kısaca hastaların yaşam kalitesi bozulduğu için gündelik yaşamın gerektirdiği aktiviteleri yapmakta zorlanıyorlar.  

GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİYLE TESPİT EDİLEMİYOR

Pudendal sinir sıkışması tanısı için laboratuvar bulgularından görüntülemeye kadar farklı yöntemlerden yararlanılıyor. Ancak çoğu zaman altta yatan neden bulunamadığı için sorunun kaynağının psikolojik olduğu düşünülerek hasta bu yönde tedavi alması için yönlendirilebiliyor.

Sinir derinden geçtiğinden elektriksel tanı yöntemlerini (EMG, SEP gibi) yapılabilmenin de çok güç olduğunu söyleyen Doç.Dr. Burcu Örmeci, "Pudendal sinir, genital bölgenin hem sağında hem solunda bulunur ancak nöropatik ağrı genelde tek tarafta görülür veya tek tarafta daha fazladır. Bugüne kadar yapılan tetkiklerde değerlendirmeler hep orta hatta iki sinir aynı anda değerlendirilecek şekilde yapıldığı için sorunlu olmayan veya daha az sorunlu olan sinir, sorunlu sinirin bulgularını örttüğünden tanı konulamıyordu. Ayrıca ağrı oturma ile ortaya çıktığı halde eskiden tetkikler daima yatarak yapılıyordu. Bu da sorunun tespit edilmesine engel oluyordu" dedi. 

ULUSLARARASI OTORİLER TARAFINDAN KABUL GÖRDÜ

Yeni geliştirdikleri elektriksel tanı yöntemi ile iki siniri ayrı ayrı değerlendirmeye başladıklarını anlatan Doç.Dr. Burcu Örmeci, sözlerini şöyle noktaladı: “Biz var olan yöntemi daha da geliştirdik. Sağa ve sola yerleştirdiğimiz küçük elektrotlarla iki siniri ayrı ayrı değerlendirmeyi başardık. Böylece tek taraflı ya da iki taraflı pudendal sinirde sıkışma olup olmadığını tespit edebildik. Ayrıca çekimi sadece yatarak değil, ağrının en şiddetli görüldüğü oturur pozisyonda da yapabilmeyi başardık. Bu sayede geçmişte 3-4 yıl boyunca konulamayan tanılar artık daha hızlı konabilir hale geldi. Standart tanı yöntemi olarak uyguladığımız bu yöntem, uluslararası otoritelerce de kabul gördü. “

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kanser hastaları hangi vitaminleri tüketmeli?