Türk oyuncu ABD'de tutuklandı

Eski tiyatro ve sinema oyuncusu Erdal Kuyumcu, Türkiye üzerinden İran'a füze yapımı, havacılık ve nükleer uygulamalarda kullanılan kobalt - nikel metal tozu sattığı iddiası ile New York'ta tutuklandı

04 Mart 2016, Cuma 08:31
A A
Türk oyuncu ABD'de tutuklandı

Tiyatro ve sinema çalışmalarına ara verdikten sonra ABD’ye yerleşen ve New York merkezli Global Metallurgy LLC şirketi ile iş dünyasına atılan Kuyumcu hakkında, 1 milyon dolar para cezası ve 20 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

ABD Adalet Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Kuyumcu hakkında Federal Soruşturma Bürosu FBI tarafından hazırlanan dosyada, ABD Hazine Bakanlığı’ndan izinsiz olarak, Ohio’da başka bir Amerikan firmasından satın aldığı kobalt – nikel metal tozunu Türkiye’de bir firma aracılığıyla İran’a sattı. Kuyumcu ve iş yaptığı kişilerin yaptıklarının suç olduğunu bilerek bu ihracatı yaptığı öne sürüldü.

Adalet Bakanlığı, Kuyumcu’nun kurucusu ve CEO’su olduğu, ‘Global Metallurgy LLC’ metal firmasının, yasadışı yollardan havacılık, füze ve nükleer uygulamalarda da kullanılabilen metal tozunu İran’a sattığı, Kuyumcu’nun Türkiye’de birlikte çalıştığı firmayla gizli şifre kullanarak iletişimde olduğunu açıkladı. Kuyumcu ile ilgili hazırlanan mahkeme dosyasında nikel-kobal tozunun iki kez Türkiye'ye gönderildiği belirtildi.

Ulusal Güvenlikten Sorumlu ABD Adalet Bakanı Yardımcısı John Çarlin, Kuyumcu hakkında ulusal güvenliğe zarar vermekten dava açıldığını, ABD ve müttefiklerinin ulusal güvenliği konusunda tehlike yaratan para kazanma yollarının tüm güvenlik güçleriyle izleneceğini söyledi.

ABD Adalet Bakanlığı’nın açıklamasında göre, Kuyumcu’nun Türkiye’de bir metal firmasıyla yaptığı iş yazışmalarını izleyen FBI ajanları, İran’a füze yapımında kullanılan malzeme gönderdiğini saptadı. İran ile iş yapan bir Türk firmasının, Türkiye’den İran’a Türkiye’den ihraç ettikleri nikel-kobalt tozunun ellerinde yeterli oranda kalmaması üzerine, bu tozu ABD’den Kuyumcu’nun firması aracılığıyla istediği belirtildi. Kuyumcu’nun Ohio’da bir Amerikan firmasından satın alıp iki ayrı tarihte yaklaşık 450 kilo tozu New York JFK havalimanından Türkiye’ye yolladığı, metal tozunun Türkiye’den de başka bir firma aracılığıyla İran’a gönderdiği belirlendi.

Erdal Kuyumcu, Türkiye’de “Oğlum Adam Olacak”, “Koltuk Sevdası”, “Duruşma”, “Teresa” gibi birçok diziler ve sinema filmlerinde oynadı. Kuyumcu ABD’ye yerleştikten sonra daNew York’ta bazı dizi, sinema projelerinde de yer aldı. Kuyumcu “Oyunun Adını Siz Koyun Biz koyamadık” tiyatro oyununda da rol aldı.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.