Türk tarafından 'toprak' sürprizi

Türk tarafından 'toprak' sürprizi

Bugün yapılan Kıbrıs görüşmelerinde Türk tarafından sürpriz bir öneri geldi: harita müzakeresine girmeden 'toprak' konusunu müzakere etmeye hazırız

07 Temmuz 2011, Perşembe 19:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun'un katılımıyla Cenevre'de gerçekleştirilen üçlü Kıbrıs zirvesi sona erdi. Zirveden temel anlaşmazlık konularında ekim ayına kadar yoğunlaştırılmış müzakereler yapılması kararı çıktı. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, zirvenin ardından Kıbrıslı liderleri yanına alarak yaptığı açıklamada, her iki tarafın çözüm konusundaki kararlılığından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ban Ki-mun, yoğunlaştırılmış müzakerelerin ardından taraflarla York'ta tekrara biraraya geleceğini söyledi ve devamında Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili nihai bir uluslararası konferans düzenlemeyi planladıklarını söylese de tarih vermedi.

'TOPRAK' SÜRPRİZİ

Öte yandan görüşmelerde Kıbrıs Türk tarafından sürpriz bir öneri geldiği öğrenildi. BM’nin son raporunda sürecin son aşamasında yapılacağının garanti altına alınması nedeniyle ‘toprak’ başlığı, bugüne kadar görüşülmemişti. Edinilen bilgiye göre, Türk tarafı görüşme sırasında harita konusu haricinde toprak konusunu da müzakere etmeye hazır olduğunu ortaya koydu.

Rum tarafını şaşırtan bu öneri, toprak konusunda al-ver yapılmadan başlığın kriterlerinin görüşülmesini öngörüyor.

RUM TARAFINA YANIT

Üçlü görüşme için Cenevre’de bulunan diplomatik kaynaklar, Kıbrıs Türk tarafının bu hamlesinin, Rum tarafının “toprak başlığı görüşülmediği için ilerleme olmuyor” şeklindeki bahanesini ortadan kaldırmaya yönelik olduğunu ve Rum tarafını sıkıştırarak sürecin önünü açacağı değerlendirmesini yapıyor.

(ntvmsnbc)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kriz büyüyor! Ukrayna’dan diplomatik misilleme