Türk tıbbına bir ödül de Barcelona'dan

Türk tıbbına bir ödül de Barcelona'dan

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Doç. Dr. Tülay Güran, Avrupa Çocuk Endokrinolojisi Birliği'nin Genç Araştırmacı Ödülü'ne layık görüldü

13 Ekim 2015, Salı 11:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Avrupa Çocuk Endokrinolojisi Birliği'nin her yıl gerçekleştirdiği olağan kongresinde dünyada Çocuk Endokrinolojisi alanında öne çıkan genç bilim insanları arasından (40 yaşını doldurmamış) bir kişiye verdiği “Younginvestigatoraward” bu yıl ülkemizden Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı'ndan Doç. Dr. Tülay Güran’a verildi.

Geçen hafta Kimya Nobeli'ni alan Mardinli Prof. Dr. Aziz Sancar’ın ardından Avrupa’nın en prestijli ödüllerinden biri olan “Younginvestigatoraward” yine Mardinli Doç. Dr. Tülay Güran’ın oldu.

Aldığı ödül ile Türkiye’yi temsil etmekten duyduğu memnuniyeti ve gururu ifade eden Doç. Dr. Tülay Güran, şöyle konuştu: "Bu ödül, Avrupa Çocuk Endokrinoloji Birliği'nin 40 yaş altındaki bilim insanlarına verdiği en prestijli ödül olarak kabul ediliyor. Jüri bu ödülü her yıl yüzlerce bilim insanının çalışmaları arasından titiz bir seçimle endokrinoloji bilimine en fazla katkıyı yapan insanlara veriyor. Avrupa Çocuk Endokrinoloji Birliği'nin 1-3 Ekim 2015 tarihleri arasında Barselona’da yapılan kongresinde 3 bin kişilik delege önünde ödülümü Avrupa Çocuk Endokrinoloji Birliği Bilim Komitesi Başkanı Jan Lebl’dan almak beni bir Türk hekimi olarak çok mutlu etti ve çok gururlandım.”

DOÇ. DR. TÜLAY GÜRAN KİMDİR?

Mardinli bir ailenin çocuğu olan Tülay Güran Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra Marmara Üniversitesi'nde Çocuk hastalıkları ihtisasını tamamladı. Daha sonra Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim dalında Prof. Dr. Abdullah Bereket’in yanında çocuk endokrinoloji üst ihtisası yaptı. 2 yıl önce Avrupa Birliği’nin en önemli araştırma burslarından olan Marie-Curie bursunu kazanarak iki yıl İngiltere Birmingham Üniversitesi'nde bilimsel araştırma yaptı.

Özellikle akraba evliliği nedeniyle ülkemizde sık görülen doğumsal böbreküstü bezi hastalıklarının tanı ve tedavisi ile ilgili önemli çalışmalar yapan Doç. Güran’ın bu çalışmaları “Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism” ve “New England Journal of Medicine” gibi saygın tıp dergilerinde yayınlandı. Evli ve üç çocuğu bulunan Doç. Dr. Tülay Güran halen Marmara Üniversitesi'nde çalışmaktadır (ntv.com.tr)

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dünyanın en sağlıksız besinleri açıklandı