Türkiye biber gazından ceza ödeyecek

Türkiye biber gazından ceza ödeyecek

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 2006'daki 1 Mayıs gösterilerinde polisin orantısız şiddet kullanımıyla ilgili davada Türkiye'yi para cezasına mahkum etti

09 Temmuz 2013, Salı 17:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Mahkeme Zuhal Subaşı ve Ali Çoban'ın açtığı davada Türkiye'yi şikayetçilerin her birine 15 bin euro ödemeye ayrıca masraflar için toplamda 1760 euro ödemeye mahkum etti.

AİHM'in açıklamasına göre Subaşı ve Çoban, İzmir'de 2006 yılında katıldıkları 1 Mayıs gösterileri sırasında polis memurları tarafından tekmelendikleri, darp edildikleri, biber gazıyla müdahaleye maruz kaldıkları ve yetkililerin kötü muameleyle ilgili etkili bir soruşturma süreci yürütmediği gerekçeleriyle şikayetçi oldu.

Mahkeme, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleyi yasaklayan 3'üncü maddesi doğrultusunda Subaşı ve Çoban'ı haklı buldu.


Mahkeme şikayetçilere kötü muamele uygulanması ve şikayetin yetkililerce etkili bir biçimde soruşturulmaması nedeniyle 3'üncü maddenin iki kez ihlal edildiğine karar verdi.

BİR MAHKUMİYET DAHA


Yine aynı madde üzerinden evlerine 1997 yılında terörle mücadele polisinin baskınıyla ilgili şikayetçi olan Gülçin Yeşilmen Bozdemir ile Maşallah Yeşilmen'in davasını da karara bağlayan AİHM, Türkiye'Yi 6 bin euro para cezasına çarptırdı.


 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Beşar Esad ve eşi koronavirüse yakalandı