Türkiye büyüme rekoru kıracak

OECD'ye göre, Türkiye bu yıl yüzde 6.5 küçülecek ancak 2011-2017 arasında yılda ortalama yüzde 6.7 büyüyerek üye ülkeler arasında ilk sırada olacak

20 Kasım 2009, Cuma 05:00
A A

İLK SIRADA YER ALACAK

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Türkiye’nin 2011-2017 yılları arasında kaydedeceği yıllık ortalama yüzde 6.7’lik büyümeyle üye ülkeler arasında ilk sırada yer alacağı tahmininde bulundu. OECD Genel Sekreteri Angel Gurrie’ın açıkladığı OECD Ekonomik Görünüm Raporu’nun kasım güncellemesinde Türkiye’de bu yıl ise yüzde 6.5 oranında bir küçülme görüleceği belirtildi.

YATIRIMLAR DA HIZLANIR

Raporda Türk ekonomisi ile ilgili olarak, “Küresel toparlanma daha güçlü olur ve Türk ekonomisinin iyileşeceğine yönelik güven sürerse, yatırımlar hızlanabilir ve toplam talep daha güçlü bir şekilde artabilir. Aksi yönde, makroekonomik politikanın güvenilirliğine ilişkin belirsizlikler yükselir ya da ekonominin uluslararası rekabet gücü zayıflarsa, toparlanma adımları yavaşlayabilir” denildi.

KÜÇÜLME ARTIK SONA ERDİ

Ekonomik Görünüm Raporu’nun kasım güncellemesi Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı. Raporda Türkiye’nin toplam milli gelirinde gelecek yıl yüzde 3.7, 2011’de ise yüzde 4.6 büyüme gerçekleşmesi öngörüldü. Raporun Türkiye ile ilgili bölümünde bir yıl boyunca süren küçülmenin güçlü bir geri sekmeyle 2009’un ikinci üç ayında sona erdiğine dikkat çekildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.