'Türkiye Cumhuriyeti koltuğuna...'

"Türkiye Cumhuriyeti'ni meydanların 'hırsız Tayyip' dediği bir kişi yönetemez. Türkiye Cumhuriyeti koltuğuna yurttaşların çıkarını savunan bir kişinin oturması lazım"

24 Mart 2014, Pazartesi 00:31
A A
'Türkiye Cumhuriyeti koltuğuna...'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisince Sarıyer İstinye Meydanı'nda düzenlenen mitingde konuştu. Konuşmasında, Başbakan Erdoğan'ı eleştiren Kılıçdaroğlu, "Biliyorsunuz diktatörlerin birden fazla özelliği var. Birinci özelilkleri, korkuya kapılmaları ve korkmalarıdır. Korktukları için sürekli sürekli baskı yaparlar. Siz hiç ayakkabı kutusundan korkan bir Başbakan duydunuz mu? Bizde var ama" dedi.

Türkiye Cumhuriyeti'ni şaibeli bir kişinin yönetemeyeceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Türkiye Cumhuriyeti'ni meydanların 'hırsız Tayyip' dediği bir kişi yönetemez. Türkiye Cumhuriyeti koltuğuna yurttaşların çıkarını savunan bir kişinin oturması lazım" diye konuştu.

Bu seçimlerde 2,5 milyon gencin ilk kez oy kulylanacğına dikkat çeken CHP lideri, "Umudumuz, geleceğimiz olan gençler. Özgürlüğümüzün ve demokrasinin güvencesi olan gençler, sizlere sesleniyorum: Sandığa giderken şöyle düşünün. Yasakçı bir anlayışa mı, özgürlükçü bir anlayışa mı oy vereceğiz? Yasakçı anlayıştan yanaysanız, adresiniz belli. Bir diktatör var. Recep Tayyip Erdoğan. Eğer özgürlükçü tavırdan yana oy kullanacaksanız, adresiniz belli. Atatürk'ün partisi, devleti kuran parti, altı ok, Cumhuriyet Halk Partisi. Yani halkın partisi" şeklinde konuştu.

"DEVLETİ BİZ KURDUK"

"Haram, kul hakkı ve tüyü bitmemiş yetimlerin hakkını yiyenlerden hesabını soracağız" diyen Kılıçdaroğlu, "Bu ülkeyi çağdaş bir yönetim anlayışıyla yöneteceğiz. Diyor ya bazen Başçalan. Efendim, şu CHP gelirse devleti yönetemezmiş. Ulan... Afedersiniz. Devleti kuran parti nasıl devleti yönetemez? Devleti biz kurduk. Demokrasiyi biz getirdik. Bu millet seni Başbakanlık koltuğuna oturttu. Hırsızlık, yolsuzluk yap diye değil. Adam gibi ülkeyi yönet diye getirdi. Ama o aksini yaptı. CHP, devletin bozulan bütün çarkların yeniden inşa edecek" dedi.

"YEŞİL ALANLARI İMARA AÇMAYACAĞIZ"

Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de kentsel dönüşümü ilk defa getiren ve uygulayan parti CHP'dir. Kentsel dönüşümde de çare Sarıgül. O nedenle İstanbullu bütün yurttaşlarıma sesleniyorum. Seni kentin varoşlarına götürmeyeceğiz. Doğduğun, büyüdüğün, oturduğun yerde insan gibi yaşayacağın evlere sahip olacaksın. Yeşil alanların olacak. Yeşil alanları imara açmayacağız. İstanbul'u yeşilliklerle, meydanlarla donatacağız. Hele hele Taksim'i yasaklamayacağız.Taksim, halkındır, yurttaşlarındır. İstanbul enerjisini Taksim'de boşaltacak" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, konuşmasının sonunda, partisinin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül ve Sarıyer Belediye Başkan adayı Şükrü Genç ile elele vatandaşları selamladı.

Mehmet AKTARAN / İstanbul DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...