Türkiye’de en fazla kullanılan isim ve soyisimler

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye'de en fazla kullanılan soyadı 'Yılmaz' olurken, 'Zeynep' ismi kız bebeklerde 17 yıldır zirveyi bırakmadı. Yusuf ise erkek isimleri arasında popülerliğini koruyor. İşte Türkiye'de en çok tercih edilen isim ve soyisimler

26 Şubat 2017, Pazar 13:08
A A

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü verilerinden yapılan derlemeye göre, Türkiye genelinde nüfus kütüklerine kayıtlı isimlere bakıldığında sayısal açıdan en fazla kayıtlı kadın ismi "Fatma, Ayşe, Emine, Hatice ve Zeynep", erkek ismi ise "Mehmet, Mustafa, Ahmet, Ali ve Hüseyin" oldu. Resmi kayıtlara göre Türkiye’de en fazla kullanılan soyadı ise "Yılmaz".

Bunu sırasıyla "Kaya, Demir, Çelik, Şahin, Yıldız, Yıldırım, Öztürk, Aydın, Özdemir, Arslan, Doğan, Kılıç, Aslan, Çetin, Kara, Koç, Kurt, Özkan, Şimşek, Polat, Özcan, Korkmaz, Çakır, Erdoğan" soy isimleri takip etti.
 

ZEYNEP 17 YILDIR ZİRVEYİ BIRAKMADI


Yine TÜİK verilerine göre, Türkiye’de son 17 yıldır doğan kız bebekler için en fazla tercih edilen isim "Zeynep" oldu. 2016 yılında doğan bebeklere en fazla verilen isim sıralamasında kız isimlerinde ilk sırayı yine "Zeynep" aldı.
 

2006 YILINDA BİRİNCİLİĞİ 'ELİF'E KAPTIRMIŞTI AMA..


Kız bebeklere en fazla konulan isimler arasında 2000’den itibaren hep ilk sırada yer alan "Zeynep" ismi, 2006 yılında birinciliği "Elif"e kaptırdı ancak 2007’de yeniden birinci sıraya yerleşerek o yıldan bu yana zirveden inmedi.

TÜİK’in doğum tarihine göre en fazla kullanılan 100 isim sıralamasında, geçen yıl "Elif" en fazla verilen ikinci kız ismi olurken, bunu sırasıyla "Hiranur, Defne, Miray, Azra, Zehra, Nehir, Ecrin ve Eylül" takip etti.

Geçen yıl, "Yağmur, Meryem, Nisanur, Asya, Hira Nur, Belinay, Raiba, Esila, Hira ve Buğlem" de kız bebeklere en fazla verilen isimler arasında yerini aldı.


ERKEKLERE EN ÇOK VERİLEN İSİM YUSUF OLDU


Erkek bebeklere en fazla verilen isim ise "Yusuf" oldu. En fazla verilen isim sıralamasında Yusuf ismini "Eymen, Ömer, Mustafa, Miraç, Berat, Ahmet, Hamza ve Mehmet" adları takip etti. "Emir, Muhammed Ali, Muhammed, Ali, Çınar, Kerem, Yiğit, Ayaz, Ertuğrul ve Ömer Asaf" da geçen yıl doğan bebeklere en fazla konulan isimler oldu.

2015 yılında doğan kız bebeklere en fazla "Zeynep, Elif, Hiranur, Miray ve Ecrin", 2014 yılında "Zeynep, Elif, Hiranur, Yağmur ve Ecrin", 2013 yılında "Zeynep, Elif, Ecrin, Yağmur ve Zehra", 2012 yılında "Zeynep, Elif, Ecrin, Yağmur ve Azra" isimleri verilmişti.

Erkek bebeklere en fazla verilen ilk 5 isim ise 2015 yılında "Yusuf, Eymen, Mustafa, Ömer ve Berat", 2014 yılında "Yusuf, Berat, Mustafa, Ömer ve Ahmet", 2013 yılında "Yusuf, Berat, Mustafa, Ahmet ve Emir", 2012 yılında da "Berat, Yusuf, Emir, Mustafa ve Mehmet" olmuştu.


AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.