Türkiye de listede var: Doğurganlık oranlarında 'tehlikeli' düşüş

Dünya çapında yapılan bir araştırma, doğurganlık oranlarının çarpıcı biçimde düştüğünü ortaya koydu. 195 ülkenin yarısında, nüfuslarının devamlılığını sağlayacak kadar doğum olmuyor

09 Kasım 2018, Cuma 12:51 Son Güncelleme:
A A
Türkiye de listede var: Doğurganlık oranlarında 'tehlikeli' düşüş

Bilim insanlarının yaptığı yeni bir araştırma, dünyada toplam doğurganlık hızının 1950’den bu yana yarı yarıya düştüğünü gösterdi.

Tıp dergisi The Lancet‘te yayımlanan araştırma sonuçlarına göre 1950 yılında 4,7 olan bu oran 2017’de 2,4’e geriledi.

Rapor bununla birlikte dünya nüfusununsa 1950’den bu yana üç kat arttığını, 2,6 milyardan 7,6 milyara çıktığını belirtti.

Sonuçlar, ülkeden ülkeye büyük farklılık gösteriyor. Araştırmaya göre ekonomik olarak gelişmiş ülkelerde toplam doğurganlık hızı daha düşük. Birçok Avrupa ülkesi, ABD, Güney Kore ve Avustralya bu ülkeler arasında.

DÜŞÜŞÜN SEBEBİ NE? 

Toplam doğurganlık hızının düşüş nedeni, genelde ilk akla gelen şekilde sperm kalitesinin ve oranının düşmesi değil.

Düşüşle ilgili üç temel neden açıklanıyor:

-Çocuk ölümlerinin azalmasıyla kadınların daha az çocuk sahibi olması,

-Gebelikten korunmanın yaygınlaşması,

-Daha fazla kadının eğitim ve iş yaşamına katılımı.

DÜŞÜŞ NE ANLAMA GELİYOR?

Toplam doğurganlık hızı, bir kadının yaşamı boyunca dünyaya getirdiği ortalama çocuk sayısı anlamına geliyor. Hızdaki düşüş ise dünya ülkelerinin yaklaşık yarısında, mevcut nüfusu sürdürebilecek oranda çocuk doğmadığına işaret. Bu da birçok toplumda torundan çok anneanne ve dedenin olacak olması demek.

Bir ülkede toplam doğurganlık hızının ortalama 2,1’in altına düşmesi durumunda nüfus, azalma eğilimine giriyor.

2017 itibariyle dünya ülkelerinin yaklaşık yarısında hız, bu seviyenin altında düşmüş durumda. Türkiye de bu ülkeler arasında yer alıyor.

TÜRKİYE'DE ORAN 2,07

Türkiye’de de toplam doğurganlık hızı, yenilenme düzeyinin altında bulunuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temmuz ayında yayımladığı verilerde, 2017’deki toplam doğurganlık hızının 2,07 olduğunu açıklamıştı.

TÜİK’in verilerine göre bu oran 2016’da 2,11; 2015 yılında ise 2,15 seviyesindeydi.

Kurumun verilerine göre geçen yıl en yüksek toplam doğurganlık hızı 4,29 çocukla Urfa’da görüldü. Bu ili 3,72 çocukla Şırnak, 3,6 çocukla Ağrı ve 3,39 çocukla Muş izledi.

Toplam doğurganlık hızının en düşük olduğu il ise 1,31 çocukla Gümüşhane oldu. Bu ili 1,45 çocukla Bartın, 1,46 çocukla Edirne, 1,48 çocukla Zonguldak takip etti.

SONUÇLAR 'SÜRPRİZ'

Araştırmayı BBC’ye değerlendiren Washington Üniversitesi Sağlık Değerleri ve Gelişimi Enstitüsü’nden Prof.Dr. Christopher Murray, “Eğer başka hiçbir şey olmazsa, bu ülkelerdeki nüfus azalacak. Bu, dikkat çekici bir değişim” dedi. Murray, sonuçların kendisi açısından dahi “sürpriz” olduğunu belirtti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.