Türkiye'den Kerkük açıklaması

Irak'taki Kerkük İl Meclisi, kentteki resmi kurum ve kuruluşlarda Irak bayrağının yanında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağının asılması ile ilgili Dışişleri Bakanlığı açıklama yaptı. Dışişleri, 'Kerkük'te resmi dairelerde kürt bayrağı asılmasına ilişkin kararı endişeyle karşılıyoruz' dedi

28 Mart 2017, Salı 18:03
A A
Dışişleri Bakanlığı, Kerkük Vilayet Meclisi’nde bugün gerçekleştirilen oylama kararını doğru bulmadıklarını ve endişeyle karşıladıklarını belirtti.

Kerkük Vilayet Meclisi’nde gerçekleştirilen oylama sonucuna göre Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağı vilayetteki tüm resmi dairelerde Irak bayrağıyla birlikte asılacak.
 

'IRAK ANAYASASINA AYKIRI'


Dışişleri Bakanlığı’nın Kerkük Vilayet Meclisi’nde bugün gerçekleştirilen oylamaya ilişkin açıklaması şöyle:"IKBY bayrağının vilayetteki tüm resmi dairelerde Irak bayrağıyla birlikte asılmasına ilişkin kararın kabul edilmesini doğru bulmuyor ve endişeyle karşılıyoruz. Vilayet Meclisi’nin Türkmen ve Arap üyelerinin boykot ettikleri oylamada alınan kararı doğrudan Kerkük’ün ihtilaflı statüsüyle ilgili ve Irak anayasasına aykırı tek taraflı bir tasarruf olarak değerlendiriyoruz.
 

'GÜVENLİK VE İSTİKRAR ÇABALARINI OLUMSUZ ETKİLEYECEK'


Farklı kimliklere mensup Irak vatandaşlarının ortak varlığı olan Kerkük’ün statüsüyle ilgili tek taraflı adımlarda ısrarcı olunması uzlaşı, diyalog ve anayasal süreçlere bağlılık kavramlarına zarar verecektir. Bu tür yaklaşımlar, ülkede kalıcı güvenlik ve istikrar çabalarını da olumsuz etkileyecektir. Irak’ın geçmekte olduğu kritik süreçte ilgili tüm tarafların sağduyu, sorumluluk ve itidal içinde hareket etmesi gerekmektedir."
Kerkük İl Meclisi onayladı, Türkmen kentine o bayrak asıldı! Tepki yağıyor...

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.