Türkiye Futbol Federasyonu'nun 'limit aşımı' kararına tepkiler çoğalıyor

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, 21 Kasım'da yaptığı açıklamada kulüplerin harcama limitleriyle ilgili aldıkları kararı "Kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız" diyerek açıklamıştı. Kulüpler için harcama limitlerini yüzde 30 olarak belirleneyen federasyon, kararın üzerinden çok geçmeden bu limiti ani bir kararla yüzde 40'a yükseltti. Bu karar da birçok tepkiye neden oldu.

11 Aralık 2019, Çarşamba 14:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Ali Koç: Kervan yolda düzülüyor

Ali Koç: Kervan yolda düzülüyor

"Bir gecede bu noktaya gelmedi Türk futbolu. Ben Ocak 2018'de "Türkiye'de finansal durumu Saffet Sancaklı'dan başka kimse konuşmuyor. Türk futbolunun en önemli konusu bu olacak" demiştim. O noktaya geldik.

Yapısal pek çok sorunumuz var. Genç futbolcu yetiştiremiyoruz. Avrupa'da gençlere en az yatırım yapan ülke biziz. En yaşlı futbolcu barındıran ülke bizim. Bugün TFF'nin uygulamaya çalıştığı yeni lisanslama, talimatname, yapısal sorunların bir parçası. Bununla beraber hepimiz aynı gemideyiz.

Bu talimatnamenin yazılmasında emeği geçen kulüplerin başında Fenerbahçe var. 2 yıldır bizim profesyonellerimiz La Liga'yı incelediler. Bunu hazırladılar. Önemli olan bunun doğru kurgulanması, uygulanması.

Yöneticilerimiz veye ilgili kişiler önce açıklamalar yapıyorlar, sonra kervan yolda düzülüyor. Bunu yeniden yapılandırmada da yaşadık. 31 Mart seçimlerine malzeme oldu bu. Devletimiz çare üretmek adına bu durumdan nasıl çıkabiliriz diye düşünüyorlardı.

31 Mart tarihine UEFA'ya söz verilmişti ama yetişmedi. Şu an Fenerbahçe'nin konuya nasıl baktığı ile ilgili konuşamayız. Saat 3'te sicil kurulu ile toplantımız var ondan sonra kendi konumumuzla ilgili konuşabiliriz. 

Ciddi anlamda kulüplerin finansal yapılarının düştüğünü varsayarsak bu talimatnamenin önemi daha fazla. Devletimizin iyi niyetle yaptığı bu müdahale çok üzülüyorum ki siyasi malzeme haline çevrildi.

Türkiye'de birçok sektörün borçları yeniden yapılandırılmaktadır. Devletimizin iyi niyetle yaptığı, kurgusu doğru olmayan fakat iyi niyetli bir girişimin suistimal edilmesine çok üzüldü"

Fotomaç yazarı Erman Toroğlu'nun köşe yazısı: Ligi dizayn mı ettiniz?

Fotomaç yazarı Erman Toroğlu'nun köşe yazısı: Ligi dizayn mı ettiniz?

Tarih 5 Aralık, günlerden Perşembe saat 16.50, yer Zorlu Center'da Nihat Özdemir'in bürosu. Ağır misafirler ayrı ayrı gelmeye başlıyorlar. Peki, nereye? Nihat Özdemir'in bürosuna. Ağır misafirler kimler mi? İkisi Ali Koç ile Semih Özsoy. Diğeri kim? Bence size 5 isim sorsam yine bilemezsiniz. Neden?

Haydi, onlar Fenerbahçe'de yöneticilik yapmışlar şimdi arkadaşlar, dostlar. Diğeri kim? MHK Başkanı Zekeriya Alp. Haydaaa. Buyurun cenaze namazına. Toplantı 2.5 saat sürüyor. Arkadaşlar bu toplantıyı neden Nihat Özdemir'in özel bürosunda yapıyorsunuz?

Nihat Özdemir Futbol Federasyonu Başkanı, gidersiniz futbol federasyonuna açıkça konuşursunuz. Neden gizli gizli, kaçak girip görüşüyorsunuz? 

Size bu toplantıyla ilgili herhalde 50 tane soru yöneltebilirim. İsterseniz başlayalım. Kimin derdi?

Birinci soruyu zaten yönelttim, neden Nihat Özdemir özel bürosu? İkinci soru, kulüplerin federasyonla ilgili olan dertlerini mi konuştunuz? Yoksa Fenerbahçe'nin bazı dertleri sıkıntıları vardı onu mu federasyon başkanına ilettiniz? Fenerbahçe'nin hakem hatalarından dolayı kaybettiği puanlardan mı bahsettiniz?

Başka takımların sorunlarını veya rahatsızlıklarını mı Nihat Özdemir'e söylediniz? Kulübünüzün mali durumunu Nihat Özdemir'e mi anlattınız?

Transfer yasaklama oranının çok düşük olduğunu, yükseltilmesini mi istediniz? Gibi gibi sorular...

Peki, Zekeriya Alp'in bunlarla ne alakası var? Zekeriya Alp'e, "Şu hakemi Fenerbahçe maçına vermeyin, şu hakemleri Fenerbahçe maçlarına verebilirsiniz"i mi sorup tartıştınız?

Hakemlere veto mu? Hem kendi takımınızın hem de rakiplerinizin maçlarına hangi hakemlerin tayin edilip, edilmeyeceğini mi tartışınız Zekeriya Alp ile?

Veya bazı hakemleri veto ettiğinizi mi söylediniz Zekeriya Alp'e. Yahu beyler siz değil misiniz beni ve Zeki Uzundurukan'ı 6222'den Cumhuriyet savcılığına şikayet eden? Üstelik de gerekçesini sporda şiddet olarak gösteren.

Yoksa lig dizayn ediliyor diye şikayet ettiğiniz insanlara karşılık ligi dizayn mı etmeye kalktınız? Bu toplantıda 2.5 saat ne yaptınız? Neden gizli toplandınız? Bunun hesabını kamuoyuna nasıl vereceksiniz?

Sivas maçı öncesi Fenerbahçe bu hafta lider Sivas'a gidiyor. Haftaya ise Beşiktaş ile oynayacak. Beyler ateşle oynadınız! Futbolun altına dinamit koydunuz!

Bundan sonra ayyuka çıkacak laflara ne cevap vereceksiniz? Yahu kardeşim siz nasıl acemi insanlarsınız. Siz bugün bu işlere girerseniz nasıl dedikoduların önüne geçeceksiniz?

Yıllardır Zekeriya Alp, Koç Grubu'na yedek parça yaptı. Burada yedek parça masraflarını mı konuştunuz. Zekeriya Alp'e, "Niye bu parçaları pahalı mı yaptınız?" mı dediniz.

Bunu dediyseniz neden Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir'in odasında yaptınız? Yazıklar olsun hepinize.

Ali Koç ve ekibi savcılığa yine şikayet ederler herhalde. Bakarsınız bazı taraftarlar bazı televizyon binalarını ve gazeteleri basar, meşale yakıp küfürler ederler.

Hesabını halka verin beyler, bu yaptığınız işlerle Türk futbolunu öldürüyorsunuz. Yazının başında "Buyurun cenaze namazına" demiştim. Şimdi kamuoyu bu sorduğum soruları yarın nasıl çoğaltacaktır göreceksiniz Hesabı bana değil halka vereceksiniz, hayırlı işler"

Erman Toroğlu bu yazısının ardından açıklama yapan Ali Koç'a "Yazıma bir yalanlama gelmedi. Cevap bekliyorum" dedi.

Mustafa Cengiz: Paris'ten dönelim, ortalığı ayağa kaldıracağız

Mustafa Cengiz: Paris'ten dönelim, ortalığı ayağa kaldıracağız

Zeki Uzundurukan, A Spor'daki canlı yayında Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz'in TFF'nin 'limit aşımı' açıklaması sonrası

"Bizim bundan en ufak bir haberimiz olmadı. Hiçbir haberimiz yok. Türkiye'ye dönünce ortalığı ayağa kaldıracağız, gerekli açıklamayı yapacağız. Şu anda susuyoruz çünkü maçımız var" dediğini söyledi.

Kısa süre önce Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı olmasının ardından, 15 Aralık’a kadar verilecek bilançolarla harcama limitlerinin tekrar belirleneceğini bildikleri için temaslara başladıklarını anlatan Sepil, AA'ya yaptığı açıklamada “Çok sıkı bir çalışmanın yapılması ve sağlıklı bir limit oluşması için hem kulüplerle hem de federasyonla görüştüm. Kulüpler, bu limitlerin belirlenmesinde hata olmaması için çalışmalarını sürdürdüler.” ifadelerini kullandı.

İki gün önce TFF Başkanı Nihat Özdemir’in kendisini aradığını ve yapacakları toplantıda kulüplerin harcama limitlerinin gündeme geleceğini söylediğini vurgulayan Mehmet Sepil, şöyle konuştu:

“Kendisine, lisans talimatının Haziran 2019’da çıkması sonrası, yayıncı kuruluş tarafından yapılacak ödemelerle ilgili bir pazarlık süreci yaşandığını ve indirime gidildiğini hatırlattım. İndirim, dolar bazında yüzde 13 seviyesinde. Bu durum, kulüplerin yayın gelirlerinde önemli ölçüde azalma oluşturmuştur. Anadolu kulüplerinin en önemli kaynağı, yayın gelirleridir. Dolayısıyla bu sene yeni bilançolarda Anadolu kulüplerinin gelirlerinin düşmesinden dolayı, limitlerin azalacağı çok açık. Ben bu konuyu Nihat Özdemir başkana hatırlatıp, özellikle gelirlerinin büyük bölümü yayıncı kuruluştan olan Anadolu kulüplerinin etkileneceğini söyledim. Bunun bir mağduriyet oluşturacağını, yüzde 30 düzenlemesiyle ilgili toplantıda göz önüne alınması gerektiğini aktardım. Bir rakam önerisinde bulunmadım.”

Sepil, TFF’nin yeni açıkladığı yüzde 40 harcama limiti oranının, eski Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Fikret Orman zamanında gündeme geldiğini kaydetti.

“TFF Başkanı Nihat Özdemir’e yaptığım başvurunun, haklı bir talep olduğuna inanıyorum” diyen Sepil, “Bunun, mağdur Anadolu kulüplerini koruduğuna inanıyorum. Benim hassasiyetimin, Kulüpler Birliği Başkanı veya Göztepe Kulübü Başkanı olarak Trabzonspor’un hassasiyetinden hiçbir farkı yok.

Bu lisans talimatının uygulanmasının Türk futbolu için ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Bu talimatın en büyük savunucusu benim. Bunun çok önemli olduğunu ve uygulanması gerektiğini söylüyorum. Türk futbolunun bu şekilde çok daha iyi noktalara geleceğini hep söyledik. Bu konudaki hassasiyeti anlıyorum ancak benim bu talebim Anadolu kulüplerinin mağduriyetini engellemek içindi” değerlendirmesinde bulundu.

Trabzonspor Kulübünün, harcama limitlerinin tekrar yüzde 30’a düşürülmesi yönünde bir başvurusu olduğunu hatırlatan Sepil, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu konuda karar TFF’nin. Mühim olan Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı’nın sağlıklı şekilde en kısa sürede yürürlüğe girmesidir. Bunun delinmeden, istisnasız uygulanmasıdır. Burada yüzde 30 veya yüzde 40 olması bana göre çok önemli değildir. Mühim olan uygulanmasıdır. Yüzde 30’a dönülür veya dönülmez. En büyük dileğim, bu talimatın en kısa zamanda hayata geçirilmesi. Hiç kimsenin benim bu arzumla ilgili tereddütünün olmaması gerekir”


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Ozan Kabak'ın değeri belli oldu: Dünya'nın 7 harika gencinden biri