'Türkiye 'Gümrük Birliği'ne katılmak istiyor'

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Avrasya Ekonomik Konseyi toplantısında Türkiye'nin Rusya, Kazakistan ve Beyaz Rusya arasındaki Gümrük Birliği'ne girebileceğini söyledi

25 Ekim 2013, Cuma 00:29
A A

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Türkiye’nin Gümrük Birliği’ne katılması ile ilgili isteğin kendisine Türkiye’den geldiğini söyleyerek, "Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Gümrük Birliği’ne katılmak istediğiyle ilgili benimle görüştü. Türkiye büyük bir ülkedir ve bizim ortak sınırlarımız var" dedi.

Batı’da kendisine sık sık sorulan ’Eski Sovyetler Birliği’ni mi oluşturmak istiyorsunuz?’ ile ilgili soruların cevaplarının Türkiye’nin Gümrük Birliğine üye olmasıyla biteceğinden emin olduğunu dile getiren Nazarbayev, "Türkiye büyük bir ülke, Gümrük Birliğine alabiliriz. Hem bu şekilde konuşulan konuları da kapatmış oluruz" diye konuştu.

Nazarbayev, Suriye’nin de birliğe üye olma konusunda ilgi gösterdiğini sözlerine ekledi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.