Türkiye Harvard’a örnek oldu! Kadın ve üreme sağlığıyla ilgili çalışmalar yapılacak

Sağlık Bakanlığı'nın da desteğiyle Türkiye'de yapılan doğumlarda anne ölüm hızının düşmesi dünyanın en saygın üniversitelerinden Harvard Üniversitesi'ne örnek oldu. Üniversite, Türkiye'deki kadın ve üreme sağlığına yönelik başarıyı örnek alarak çalışmalar yapacak

07 Temmuz 2017, Cuma 16:00
A A
Türkiye'de gebelik sırasında yaşanan ölümlerin gerilemesi dünyanın en saygın üniversitelerinden Harvard Üniversitesi'nin de dikkatini çekti.

Üniversite, Türkiye'deki kadın ve üreme sağlığına yönelik eğitimleri ve bu çalışmaların başarılarını ölçmek için rekor bir bütçe ayırdı.

ÇALIŞMA İÇİN 2 MİLYON DOLARLIK FON SAĞLANDI 
 

 Bahçeşehir Üniversitesi ile ortak yapılacak çalışma için 2 milyon dolarlık fon sağlandı. Bu rakam Türkiye'de sosyal bilimler alanında bir üniversiteye verilen en büyük araştırma miktarlarından biri olma özelliğine sahip. Dünyada her yıl 300 binden fazla kadın gebelik ve doğumla ilişkili nedenlerle ölüyor.

Türkiye'de 2006'da 100 binde 28.5 olan oran, geçen yıl 14'lere kadar düştü. 5 yıl sürecek çalışma kapsamında toplam 20 bin anket çalışması yapılacak.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.