'Türkiye Hepatit B'de orta seviyede'

'Türkiye Hepatit B'de orta seviyede'

Uzmanlara göre, Türkiye ciddi bir halk sağlığı sorunu olan Hepatit B virüsünün görülme sıklığı açısından, dünya genelinde orta seviyede yer alan ülkeler arasında bulunuyor

21 Aralık 2016, Çarşamba 13:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Hepatitle Yaşam Derneği (HEPYAŞAM) Başkanı Hilal Ünalmış Duda,  yaptığı açıklamada, hepatitin, "Karaciğerde herhangi bir nedenle oluşan iltihap" olarak tanımlandığını belirterek, genellikle virüs kaynaklı hastalığın A, B, C, D ve E virüsleri ile meydana geldiğini söyledi. 

Tüm dünyada yaygın görülen hastalığın, Türkiye'de de önemli bir sağlık sorunu olduğunu dile getiren Duda, dünyada yeni hepatit etkenlerinin bulunması ve klinik önemi konusunda çalışmalar yapıldığını ifade etti.

Birçok insanın, hayatı boyunca değişik hepatit virüsleriyle karşılaştığına dikkati çeken ​Hilal Ünalmış Duda, A ve E tipi viral hepatitlerin nadiren karaciğer yetmezliğine yol açabildiğini ancak genellikle tedaviyle hastalığın kronikleşmesinin önlenebildiğini vurguladı.

​Hilal Ünalmış Duda, "B, C ve D tip viral hepatitler ise değişik oranlarda kronikleşerek siroz ve karaciğer kanseri gibi arzu edilmeyen hastalıklara yol açar." dedi.

Sağlık çalışanlarının birinci derecede risk taşıdığını dile getiren Duda, ailesinde hepatit B hastası bulunanların mutlaka aşılanması gerektiğinin altını çizdi.

Hilal Ünalmış Duda, "Türkiye'de hepatit B virüsü görülme sıklığı açısından orta seviyede yer alan ülkeler arasında bulunuyor ve yaklaşık yüzde 3,5 oranında görülüyor. Bu oran, doğu ve güneydoğu illerimizde daha yüksek. Bu veriler, özellikle hastalığın görülme sıklığı yüksek olan bölgelerde, tedbirlerin, toplumsal farkındalığın ve hijyen koşullarının yetersiz olduğunu göstermektedir." diye konuştu.


Tedavide yeni ilaçlar yolda


Gastroenteroloji uzmanı Prof. Dr. Necati Örmeci de hastalığın tedavisinde bağışıklık sistemini düzenleyip virüsün çoğalmasını durduran ilaçların kullanıldığını bildirerek, şu bilgileri aktardı:
"Hepatit B virüsünün aşısı vardır ve Sağlık Bakanlığının kontrolü altında yeni doğan her bebek aşılanmaktadır. Bugün için hepatit B virüsünün vücuttan tamamen uzaklaştırılmasına yönelik çok sayıda araştırmalar yapılmakta ve olası ilaçlar 5 sene içerisinde uygulamaya girecek gibi görünmektedir."

AA

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ceviz tükettiğinizde vücudunuzda meydana gelen değişiklikler