Türkiye ile İsrail arasında diplomatik restleşme!

ABD’nin elçiliğini Kudüs’e taşımasına karşı protestolar sırasında İsrail ordusunun onlarca Filistinliyi öldürüp yüzlerce göstericiyi yaralaması Türkiye ile İsrail’in arasını yeniden açtı. Ankara’nın ‘bir süre ülkenize dönün’ mesajı verdiği İsrail Büyükelçisi Eitan Naeh dün ülkesine uçtu. İsrail hükümeti, Naeh’in havalimanından çıkışı sırasında kameralara izin verilmesi nedeniyle Türk Maslahatgüzârı Umut Deniz’i Dışişleri’ne çağırarak protesto etti.

17 Mayıs 2018, Perşembe 07:40
A A

ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması üzerine Gazze’de İsrail ordusunun gerçekleştirdiği katliam bu ülke ile Türkiye arasındaki ilişkileri gerdi. İsrail’in Ankara Büyükelçisi Eitan Naeh dün sabah saatlerinde Ankara’dan tarifeli uçakla İstanbul’a geldikten sonra Atatürk Havalimanı’ndan bindiği uçakla Türkiye’den ayrıldı.

VIP Salonu’nu kullanmayan İsrail Büyükelçisi Naeh yanında koruması ile Dış Hatlar Gidiş Terminali’nde normal yolcuların kullandığı alandan geçti. Pasaport kontrolünün ardından terminaldeki 205 numaralı salona gelen Naeh, burada sıraya girerek özel yer hizmetleri firması tarafından yapılan rutin kontrollerden geçti. Önceki gün Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan İsrail’in Ankara Büyükelçisi Naeh’e, Gazze sınırındaki olaylar nedeniyle İsrail’in tutumunun protesto edildiği ve bir süre ülkesine dönmesinin uygun olacağı bildirilmişti.

KONSOLOSA ‘DÖN’ MESAJI

İsrail tarafının, “İsrail’nin Türkiye Büyükelçisi’ne yönelik ‘yakışıksız muameleyi’ protesto ettiği” belirtildi. Öte yandan Türk Dışişleri Bakanlığı ayrıca, İsrail’in İstanbul Başkonsolosu Yosef Levi Sfari’nin de bir süreliğine ülkesine dönmesini istedi. İsrail de Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosu’nun ülkesine dönmesini talep etmişti.

BİLGİ NOTU: ABD elçiliğinin Kudüs’te açıldığı 14 Mayıs’tan bu yana İsrail askerleri, Gazze sınırında düzenlenen protesto gösterilerinde şu ana kadar 62 Filistinli’yi katletti, yüzlercesi gerçek mermiyle olmak üzere 3 bin 188 kişiyi de yaraladı.   

KRİZ GÜNLÜĞÜ

WASHINGTON BÜYÜKELÇİSİ KILIÇ DÖNDÜ: Dışişleri Bakanlığı’nın istişareler için ülkeye çağırdığı Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, dün yurda döndü. Kılıç, THY’ye ait tarifeli uçakla geldiği Atatürk Havalimanı’nda, Ankara’ya hareketinden önce basın mensuplarının sorularını cevapladı. Kılıç, olayların bu noktaya gelebileceğini her düzeyde Amerikan makamlarına iletmeye çalıştıklarını söyledi.

HAMAS’TAN TÜRKİYE’YE ÖVGÜ: Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, İsrail’in Gazze’de yaptığı katliama Türkiye’nin hızlı bir şekilde verdiği tepkiyi takdir ettiklerini belirtti. Ebu Zuhri, Türkiye’nin, İsrail’in Ankara Büyükelçisi’nin bir süreliğine ülkesine dönmesini isteyerek gösterdiği tepkinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile diğer Türk yetkililerin yaptıkları açıklamalarla takındığı tavırların ve Türk halkının protestolarının, istenen düzeyde ve olayın büyüklüğüne uygun olduğunu belirtti.

GUETEMALA DA ELÇİLİK AÇTI: ABD’nin ardından Orta Amerika ülkesi Guatemala da büyükelçiliğini dün Tel Aviv’den Kudüs’e taşıdı. Büyükelçilik açılış törenine Guatemala Devlet Başkanı Jimmy Morales, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun yanı sıra ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman da katıldı.

ARAP BİRLİĞİ ACİL TOPLANDI: Arap Birliği, ABD’nin büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımasını ve sonrasında yaşanan olayları değerlendirmek üzere Mısır’ın başkenti Kahire’de daimi te“Gazze için Donanma” adlı girişim olarak bir yıldır hazırlık yaptıklarını söyledi. İki balıkçı teknesinin Göteborg’dan, bir teknenin Stockholm’den, bir teknenin de Norveç’ten önceki akşam üzeri yola çıktığını kaydeden Hansson, “Küçük gemiler Fransa’daki kanallar üzerinden, büyük gemiler de okyanustan Gazze’ye gidecek” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.