Türkiye Kouachi kardeşlerin arkadaşını Fransa'ya iade etti

Türkiye Kouachi kardeşlerin arkadaşını Fransa'ya iade etti

Fransa'nın başkenti Paris'te mizah dergisi Charlie Hebdo'ya yapılan kanlı baskının failleri Cherif ve Said Kouachi kardeşlerin yakın arkadaşı olduğu öne sürülen bir kişi, önceki gece Türkiye'den Fransa'ya iade edildi

22 Ocak 2015, Perşembe 19:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Europe 1 sitesinin haberine göre kırmızı bültenle aranan 29 yaşındaki Fransız vatandaşı Cheikhou Diakhaby, eşi ve 20 aylık çocuğuyla birlikte 2 Ocak’ta Türkiye’de polis tarafından gözaltına alındı.

Kouachi kardeşlerle bir dönem Buttes Chaumont olarak anılan aynı radikal cihatçı grubun parçası olan Diakhaby’nin 2004 yılında Irak’a dinci grupların içinde savaşmaya gittiği ve Felluce’de yakalandığı açıklandı.

Diakhaby’nin eşinin de Fransız gizli servisleri tarafından sorgulandığı ifade edildi.

JOACHIN'LE AYNI OTOBÜSTEYDİ

Diakhaby, Kouachi kardeşlerin suç ortağı olduğu öne sürülen ve 1 Ocak'ta otobüsle Bulgaristan’dan Türkiye’ye geçmeye çalışırken yakalanan 28 yaşındaki Fransız vatandaşı Fritz-Joly Joachin’le aynı araçtaydı.

Aynı otobüste Diakhaby'nin kız arkadaşı Imane Chanaa ile Fehime A. isimli bir Türk'ün de olduğu ortaya çıkmıştı. Ancak bu isimlerden sadece, oğlunu eşinden izinsiz Fransa dışına çıkardığı gerekçesiyle hakkında Avrupa genelinde tutuklama emri bulunan Joachin, Bulgar polisi tarafından gözaltına alınmış; diğerleri Türkiye'ye geçmişti. Daha sonra Joachin ve yanındakilerin tümünün "Charlie Hebdo saldırısını düzenleyen Kouachi kardeşlerle temas halinde olduğu" ortaya çıkmıştı.

Otobüsle Türkiye'ye geçen Chanaa'nın, Suriye'ye militan gönderen bir terör ağına katıldığı gerekçesiyle tutuklanan Younes Chanaa'nın kız kardeşi olduğu belirtilmişti.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İsrail polisi Şeyh Cerrah’ta Filistinlilere müdahale etti