Türkiye resmi adımı attı

Türkiye'nin Libya ile imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırasının tescili için Birleşmiş Milletler'e (BM) bildirimde bulunduğu açıklandı.

12 Aralık 2019, Perşembe 12:33 Son Güncelleme:
A A
Türkiye resmi adımı attı

Türkiye, Libya ile 27 Kasım'da imzalanan ve 8 Aralık'ta yürürlüğe giren mutabakatın tescil edilmesi amacıyla dün BM'ye bildirim yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararda, İstanbul'da imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Libya Devleti Ulusal Mutabakat Hükümeti Arasında Akdeniz'de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası"nın yürürlük tarihinin 8 Aralık 2019 olarak tespit edildiği belirtilmişti.

Çavuşoğlu açıklamıştı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün yaptığı açıklamada, mutabakata Libya'da hükümetin, Türkiye'de TBMM'nin onay verdiğini belirterek, "Yürürlükle ilgili kararnamenin Cumhurbaşkanımız tarafından imzalanmasıyla birlikte BM'ye tescilini de yapacağız. Hem anlaşmayla ilgili birlikte bilgi veriyoruz hem de batı sınırları belirlenmiş yeni kıta sahanlığımızı da BM'ye tescil ettiriyoruz" demişti.

AA

#Olayıngeçmişi

-Türkiye ile Libya arasında geçen haftalarda Doğu Akdeniz'de deniz yetki alanları hakkında bir anlaşma imzalandı.

-Anlaşma sonrasında Yunasitan ve Mısır deniz yetkisini içeren anlaşmanın detaylarının açıklanması gerektiği konusunda ısrarcı bir tavır sergiledi. 

-Libya'nın anlaşma detaylarını açıklaması konusunda süre veren Yunanistan açıklama olmaması durumunda yaptırım uygulanacağını belirtti.

-Geçen cuma günü Yunanistan, Libya büyükelçisini sınır dışı etme kararı aldı.


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Ceren'in katili Özgür Arduç hakkında yeni gelişme