Türkiye sınırında yakalanan Çek uyruklu YPG'lilerle ilgili yeni açıklama

Türkiye'den Suriye'ye geçmek isterken sınırda yakalanan 2 Çek vatandaşıyla ilgili iki ülkenin Dışişleri Bakanı canlı yayında ilk kez kameralar karşısında konuştu

13 Aralık 2016, Salı 13:28
A A
Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG'nin Çek vatandaşı iki üyesi Türkiye'den Irak'a geçmek isterken yakalanmıştı. Marketa Vselichova ve Miroslav Farkas'la ilgili soruşturma sürüyor.

Bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Lubomir Zaoralek ortak basın toplantısı düzenlendi. Toplatında iki bakana Çek vatandaşı YPG'liler soruldu. 
 

MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU: PKK VE YPG İLE BAĞLANTILARI VAR


Gazetecilerin sorusu üzerine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu şunları söyledi:  Bu konuyu değerlendirdik. Bu 2 Çek vatandaşı biliyorsunuz kaçak bir şekilde Irak’a geçerken yakalandılar. PKK ve YPG ile bağlantısı olduğuna dair belgeler bilgiler var. Hatta YPG’nin üniformaları da var. Hatta bazı belgeler de ele geçirildi.Bu terör örgütleri en son İstanbul’da 44 polis ve vatandaşımızın şehit olduğu saldırıdan da sorumludur.Bu 2 Çek vatandaşıyla ilgili soruşturmalar kapsamlı olarak devam ediyor. Çek Cumhuriyeti Ankara büyükelçiliği ile birlikte bilgi alışverişimiz de sürüyor.Soruşturma tamamlandıktan sonra bağlantıları var mı yok mu bilgi paylaşımında bulunacağız. Biz de 2 Çek vatandaşının Türkiye’de tutuklanmasını istemezdik. Ama ortada bir gerçek var. 'Serxwebun Botan' kod adlı Miroslav Farkas (1986) ile 'Zelane Botan' kod adlı Marketa Vselichova'nın (1992) sosyal medyadaki paylaşımları da inceleme alınmıştı. 
 

ÇEK BAKAN: "VATANDAŞLARIMIZA YÖNELİK İDDİALAR..." 


Çek Bakan ise aynı soru üzerine "Sayın bakanın da belirtiği gibi bu vatandaşlarımıza yönelik iddialar çok ciddi. Ancak bizdeki bilgilere göre bu vatandaşlarımız bölgedeki insani yardıma destek için bulunuyormuş. Taşınabilir bir hastane için burada bulundukları bilgisi var. Kesinlik terör eylemlerini desteklemek için burada bulunmadığı bizdeki bilgiler. Bu kişilerin cezaevinde tutuklu bulundukları yerde anne ve babaları tarafından ziyaret edilmesi söz konusu. Bu konuda kendilerine teşekkür ediyorum.  İLİŞKİLERİ ZEDELEMEZ  Bu olayın ilişkileri zedelemeyeceğini düşünüyorum. 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.