Türkiye tam kapanmaya hazırlanıyor! Büyük hareketlilik! Fiyatlar ikiye katlandı…

17 gün sürecek tam kapanma öncesi Türkiye’nin birçok kentinde hareketlilik yaşandı. İstanbul’da havalimanlarında ve otogarlardaki yoğunluk bugün de devam etti. Van'a gitmek için Antalya Şehirlerarası Otobüs Terminali'ne gelen Faruk Bilgin, yer bulamadığını ve ek sefer koyulmadığını söyledi. Bilgin, 'İster istemez memleketimize dönüyoruz. Otobüs veya uçak bileti bulamıyoruz. Fiyatları 2'ye katlandı.' dedi. Öte yandan ülke genelinde semt pazarları, alışveriş mağazalarının bulunduğu caddeler ve otogarda, kapanma öncesindeki son günde yoğunluk arttı.

29 Nisan 2021, Perşembe 13:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

17 günlük 'tam kapanma'nın açıklanmasının ardından Türkiye’nin bir çok noktasında hareketlilik yaşandı. Kentteki semt pazarları, alışveriş mağazalarının bulunduğu caddeler ve otogarda, kapanma öncesindeki son günde yoğunluk arttı.

17 gün sürecek kapanma öncesinde alışveriş yapmak isteyenler semt pazarlarında yoğunluk oluşturdu. Konyaaltı ilçesindeki kapalı pazarda ve çevresinde neredeyse adım atacak yer kalmadı. Kalabalıktan tedirgin olan bazı kişiler ise pazar girişinden geri döndü.

Tam kapanma öncesinde pazara alışveriş için gelen Kadriye Küçük, “Kapanma başlayacağı için zorunlu olarak ben de geldim pazara. Alışveriş yapalım diye eşimle geldik. Fakat içerisi çok kalabalık. İnsanlar karınlarını doyurmak için bir şeyler almak zorunda. Ben kalabalıktan daraldığım için pazara giremedim. Eşim şu an alışverişe mecburi devam ediyor" dedi.

OTOBÜS BİLETİ BULAMADILAR

OTOBÜS BİLETİ BULAMADILAR

Şehirlerarası yolculuk yasağının başlamasından önce 17 günlük süreci memleketlerinde geçirmek isteyen veya zorunlu olarak ikametlerinin bulunduğu şehirlere dönmesi gerekenler de Antalya Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde yoğunluk oluşturdu. 

Otobüs firmaları yoğunluk nedeniyle ek seferler koyarken, bazıları ise yoğunluk nedeniyle otobüslerde yer bulamadı. 

'FİYATLARI 2'YE KATLANDI'

'FİYATLARI 2'YE KATLANDI'

Van'a gitmek için Antalya Şehirlerarası Otobüs Terminali'ne gelen ancak bilet bulamayan Faruk Bilgin, yer bulamadığını ve ek sefer koyulmadığını söyledi.

Bilgin, “Fethiye'de çalışıyorduk. Kapanmada çalışma izni alamadığımız için işimizi yarım bıraktık. 17 gün burada yapacak hiçbir şey yok. Bu sıkıntı üzerine ister istemez memleketimize dönüyoruz. Otobüs veya uçak bileti bulamıyoruz. Fiyatları 2'ye katlandı. Çaresiz kaldık ne yapacağımızı bilemiyoruz. Otobüslerde yer yok, ek sefer koyulmamış. Gitmek isteyen çok kişi var ama bilet yok" diye konuştu.

'BAYRAM YOĞUNLUĞU GİBİ YOĞUNLUK'

'BAYRAM YOĞUNLUĞU GİBİ YOĞUNLUK'

Bir otobüs firmasında çalışan Sadık Dilmaç, beklediklerinin üzerinde talep olduğunu belirtti.

Dilmaç, “Şu anda bayram yoğunluğu gibi bir yoğunluk var. 17 günlük kısıtlamadan dolayı memleketine gitmek isteyenler 2-3 gün önceden gitmeye başladı. Beklenen talebin üzerinde yoğunluk var. Talep olan yerlere ek sefer koyduk. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki illere ek seferler koyduk. Gelen yolcularımız şu an mağdur olmuyor. Firmalara göre değişiyor ancak toplamda bugün için 50'ye yakın ek sefer koyuldu" dedi.

ARAÇ VE YAYA TRAFİĞİ YOĞUNLAŞTI

ARAÇ VE YAYA TRAFİĞİ YOĞUNLAŞTI

Kentin bazı bölgelerinde ise öğle saatleri olmasına rağmen araç trafiği yaşandı. Kapanma öncesinde araçlarıyla dışarı çıkan kişiler trafik nedeniyle gidecekleri yerlere ulaşmak için uzun süre trafikte bekledi. 

Kentin yaya yoğunluğunun en çok olduğu Kapalı Yol olarak bilinen Kazım Özalp Caddesi'nde de yoğunluk yaşandı. Cadde üzerindeki mağazaları gezenler ve alışveriş yapan kalabalıktaki bazı kişilerin maske dahi takmadığı görüldü.

TAM KAPANMA GÖÇÜ UYARISI: ÇOK TEHLİKELİ BİR DURUM

TAM KAPANMA GÖÇÜ UYARISI: ÇOK TEHLİKELİ BİR DURUM

ERCİYES Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Ahmet İnal, tam kapanma öncesi büyükşehirlerden tatil beldelerine ve köylere yoğun göç başladığını söyleyerek, "Bu çok tehlikeli bir durum. Şu anda bu hareketlenmeyle beraber büyükşehirlerdeki vakaların diğer illere yayılmasını göreceğiz. Belki de bu 17 gün sonunda vaka sayılarını istediğimiz kadar da düşüremeyebiliriz" dedi.

ERÜ Tıp Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Ahmet İnal, 17 günlük tam kapanma öncesi özellikle büyükşehirlerden tatil beldelerine ve köylere yoğun bir göç başladığını söyledi. Dr. İnal şunları söyledi:

"Bu çok tehlikeli bir durum; herkesin mümkün mertebe bulunduğu yerde kalıp, bu hareketlenmeyi yapmadan kapanmaya girmemiz lazım ki 17 gün sonra bu vaka sayıları düşsün, aslında amaç bu. Maalesef toplum olarak biz bunu galiba yanlış anladık. 17 gün süre içinde ‘bir yere, tatil beldesine ya da köyümüze gidelim’ deniyor; bu çok riskli bir durum. Şu anda bu hareketlenmeyle beraber büyükşehirlerdeki vakaların diğer illere yayılmasını göreceğiz. 

Belki de bu 17 gün sonunda vaka sayılarını istediğimiz kadar da düşüremeyebiliriz. Maalesef bunu öngörmek zor değil. O yüzden insanlarımızın bulunduğu yerde kapanmayı geçirmesinde fayda var. Maalesef bunu yapmak zorundayız. Başka şansımız yok. Çünkü vaka sayılarımız çok yüksek. Bu vakaları düşürmenin başka yolu yok. Vaka sayılarını düşürmek için kapanıp, evde kalmak gerekiyor" diye konuştu.

‘EVDE BEYNİ MEŞGUL EDECEK ŞEYLER BULMAK LAZIM’

‘EVDE BEYNİ MEŞGUL EDECEK ŞEYLER BULMAK LAZIM’

Dr. Ahmet İnal, zamanını evde geçirecek insanlara önerilerde bulunarak, "Evde kaldığınız zaman mümkün olduğunca beyni meşgul edecek şeyler bulmak lazım. Bu el işi veya çocuklarla oyun olabilir. Bir koltuğa yapışıp televizyon seyretmek değil, bir aktivite yapmak lazım. Bu şekilde insanlar aileleriyle birlikte oldukları zaman daha da mutlu olacaklar. Yine aynı şekilde beslenmeye dikkat etmemiz gerekiyor. Evde kaldığımız zaman abur cubur beslenmeye bir eğilim oluyor.

Bunu engellememiz gerekiyor. Beslenmeye dikkat ederek, bol su tüketimi sağlamalıyız. Evde mutlaka egzersiz yapmamız lazım. Evde egzersiz yapacak hiçbir şey bulamazsanız su bidonlarını elinize alıp, yukarı doğru kaldırıp indirirseniz bu da egzersiz olarak geçerlidir. Yani illa bir aletinizin olması şart değil. Evde kaldığımız süre içinde bunları yapmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

İSTANBUL HAVALİMANI'NDA YOĞUNLUK

İSTANBUL HAVALİMANI'NDA YOĞUNLUK

Koronavirüs önlemleri kapsamında bu akşam saat 19.00'da başlayacak 17 gün sürecek tam kapanma öncesi İstanbul Havalimanı'nda yoğunluk yaşandı.

17 günlük tam kapanmanın başlamasına saatler kala İstanbul Havalimanı İç Hatlar Terminali'nde yolcu hareketliliği yaşanıyor. Yetkililer yolcu yoğunluğunun yaşanmaması için bir çok kontuarı açarak yolcuların bilet ve bagaj işlemlerini hızlı bir şekilde yapılmasını sağladı. 

İstanbul Havalimanı'nda bulunan hijyen ekipleri yoğunluk nedeniyle yolcuların sosyal mesafe kuralına uyması konusunda ikazlarda bulundu.  

YOLCULAR TAM KAPANMAYI FIRSAT BİLEREK MEMLEKETLERİNE GİTTİLER

YOLCULAR TAM KAPANMAYI FIRSAT BİLEREK MEMLEKETLERİNE GİTTİLER

Mardin'e gidecek olan İbrahim İbrahimoğlu,"Ayın 18'ne kadar Mardin'de kalacağım. Tüm ailem orada, ailemin yanına gideceğim. Bu zamanı orada değerlendirmek istiyorum. Son gün diye yollarda çok yoğunluk var. İnsanlar çok mağdur oldu. Böyle olmaması gerekiyordu. Virüsten korunmak için kapanma oluyor. Böylece virüs kırsallara akıyor" dedi.  

Rize'ye giden Ali Rıza Enisoğlu ise bu seyahatinin daha önceden planlanmış olduğunu ve ailecek çay toplamaya gideceklerini ve 18 gün orada kalacaklarını söyledi.

İÇ HAT UÇUŞLARINDA SEYAHAT BELGESİ DIŞ HAT UÇUŞLARINDA İSE BİLET İBRAZI YETERLİ

İÇ HAT UÇUŞLARINDA SEYAHAT BELGESİ DIŞ HAT UÇUŞLARINDA İSE BİLET İBRAZI YETERLİ

29 Nisan -17 Mayıs tarihleri arasında sürecek tam kapanma nedeniyle iç hat uçuşlarında da seyahat izin belgesi zorunluluğu getirildi. 

Tam kapanma dönemi içerisinde seyahat etmek isteyenler seyahat izin belgelerini T.C. İçişleri Bakanlığı'na ait e-başvuru sistemi üzerinden veya 199'u arayarak belgelerini alabilecekler. 

Belirlenen tarihte yurt dışından gelmeyi ve yurt dışına gitmeyi planlayan yolcular ise izin belgesi gerekmeksizin yapılan kontrollerde yurt dışı uçuşlarına dair belgelerini ibraz ederek ve varış ülkesi şartlarını dikkate alarak seyahatlerini gerçekleştirebilecekler.  

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İçişleri Bakanlığı’ndan ek açıklama geldi! 30 Nisan’da tam kapanmada muaf olacaklar…