Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) işçi alımı ne zaman yapılacak?

Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) işçi alımı ne zaman yapılacak?

Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) işçi alımı süreci devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda TTK kura çekimiyle 1000 personeli belirlemiş işe giriş işlemleri için süreç başlatılmıştı. Şimdi de TTK’ya alınacak 500 personel için süreç başlıyor. Peki, TTK işçi alımı ne zaman yapılacak?

10 Nisan 2019, Çarşamba 16:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlayan TTK işçi alımı süreci devam ediyor. Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) geçtiğimiz aylarda 1000 personel almıştı. Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Kazım Eroğlu, kuruma alınacak 500 kişi için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Peki, TTK’ya işçi alımı ne zaman yapılacak? İşte detaylar…

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlayan TTK’ya işçi alım sürecinin devam ettiğini belirterek, "Bin arkadaşımızın bu ay içinde işbaşı yapmasını bekliyoruz. Diğer yandan sözü verilen 500 arkadaşımızın alımına da bu ay içinde başlanacağı açıklandı." dedi.

Yeşil, sendikada düzenlenen GMİS Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, bir an önce ülkenin, toplumun acil sorunlarına çözüm üretilmesini istediklerini belirtti. Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nde (MTA) toplu iş sözleşmesi görüşmelerini sürdürdüklerini anlatan Yeşil, şöyle devam etti:

"Ancak Kamu Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde, işveren adına hükümet, TÜRK-İŞ bünyesinde oluşturulan ve bizim içinde yer aldığımız Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu’na bir ücret teklifi sunuyor. Bu teklifi tüm sendikalar kendi açılarından değerlendiriyorlar. Henüz bu aşamaya gelmedik. Diğer maddeler üzerinde görüşüyoruz. Sendika olarak uzun yıllardır örgütlü olduğumuz kurumların ve ülkemizin gerçeklerini biliyoruz. Onun için gerçekçi tekliflerde bulunduk ve toplu sözleşme görüşmelerini masa başında bitirmek istiyoruz. Ancak biz her zaman olduğu gibi üyelerimizin haklarını korumak ve geliştirmek adına her şart altında mücadeleye de hazırız."

TTK İLANLARI İÇİN TIKLAYIN

"SAYININ ARTTIRILMASI İÇİN GİRİŞİMLERDE BULUNUYORUZ"

Yeşil, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlayan TTK’ya işçi alım sürecinin devam ettiğini hatırlatarak, "Bin arkadaşımızın bu ay içinde işbaşı yapmasını bekliyoruz. Diğer yandan sözü verilen 500 arkadaşımızın alımına da bu ay içinde başlanacağı açıklandı. Yeni işçi alımları yapılırken, kura çekiminde ilçe nüfusları göz önüne alınarak kontenjan belirlenmelidir. Biz bu sayının arttırılması için de girişimlerde bulunuyoruz. Çünkü işçi alınacağının açıklandığı günden bugüne yaklaşık 900 arkadaşımız emekli oldu." ifadelerini kullandı.

TTK’nın norm kadroyla ve tam kapasite çalışacak şekilde planlanmasını ve TTK Genel Müdürlüğü’ne işçi alımı konusunda yetki verilmesini istediklerini dile getiren Yeşil, 1 Mayıs’ı emeğin başkenti Zonguldak’ta kutlayacaklarını, kıdem tazminatlarını tartışma konusu yapanlara karşı, "kırmızı çizgime dokunma" mesajını en kuvvetli biçimde vereceklerini sözlerine ekledi.

KURADA ÇIKANLAR ARASINDA 18 KİŞİ BAŞVURMADI

Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Kazım Eroğlu, kuruma alınacak 500 kişi için çalışmaların devam ettiğini bu ay sonunda kura çekimini yapmayı planladıklarını söyledi. TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, kuruma alınacak bin işçi için 2 Mart'ta yapılan kura çekiminin ardından 18 kişinin başvuruda bulunmadığını söyledi.

500 İŞÇİ ALIMI İÇİN ÇALIŞMALAR BU AY BAŞLIYOR

Kurada isimleri çıkanların sağlık muayenelerinin ve güvenlik soruşturmalarının devam ettiğini ifade eden Eroğlu, geri kalan 500 işçi alımı için ise bu ay içerisinde çalışmaların tamamlanacağını belirtti. 500 kişi içinde bu ay sonu kura çekiminin yapılabileceğini ifade eden Eroğlu, şöyle dedi:

"Kura çekimi sonrası 1000 kişinin eşzamanlı olarak sağlık ve tehlikeli işkolunda çalışmaya elverişliliğini, beden gücü yönetmeliğindeki kriterlere göre sağlık muayeneleri devam etmektedir. Eş zamanlı olarak güvenlik soruşturmaları da devam etmektedir. 18 kişi kurada çıkmış olmasına rağmen gelmemiştir. Bunlardan 11'i Zonguldak, 6'sı Bartın ve biri de Karabük kontenjanından gelmediler. Dolayısıyla yedeklerden karşılıkları da ait oldukları illerin kontenjanından çağırıldı. İnşallah Nisan ayı sonuna kadar işlemlerin biteceğini ve kurs sürecinin başlayacağını düşünüyoruz. 500 kişinin kurası ile ilgili olarak da, İŞKUR il Müdürlüğü ve noterin iş yükü planlamasına göre zaman belirlenip Nisan ayı sonunda kadar kura çekiminin yapılacağı şekilde kurum planlama yapmaktadır."

(AA) (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Cep telefonu siparişi verdi paketi açınca hayatının şokunu yaşadı