Türkiye zeytinde liderliğe oynuyor

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Nedim Güreli zeytinin krizden değil küresel ısınmadan etkilendiğini belirterek “Zeytin ihracatı 300 milyon tondan 90 milyon tona indi” dedi

02 Kasım 2009, Pazartesi 05:00
A A

FİYAT BELİRLEYİCİ OLACAK

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Nedim Güreli, Türkiye’nin 4 yılda, zeytin üretiminde dünya lideri İspanya’dan sonra ikinciliğe yükseleceğini söyledi. Güreli, “İspanya 1 milyon 200 bin ton zeytin üretiyor. İtalya 370 bin tonla ikinci sırada. 4 yılda 600 bin ton üretime ulaşarak ikinci olacağız. Kısa bir sürede de dünya lideri olarak uluslararası piyasada fiyat belirleyici olacağız” diye konuştu.

KÜRESEL ISINMA VURDU 

Manisa Akhisar’daki 4’üncü Türkiye Zeytin Hasat Şenliği’nde konuşan Ali Nedim Güreli, küresel ısınma sebebiyle son 5 yılda zeytin ihracatının 300 milyon tondan 90 milyon tona indiğini belirtti. Bu yıl 400 bin ton üretim beklediklerini kaydeden Güreli, “Sofralık zeytinin yüzde 70’ini karşılayan ve 41 ülkeye ihracat yapan Akhisar’da 300 bin ton üretim yapılıyordu. Bu rakam 90 bin tona geriledi” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.