Türkiye'de bir ilk! 84 yaşında böbrek kanserini yendi

Türkiye'de bir ilk! 84 yaşında böbrek kanserini yendi

84 yaşındaki Mehmet Öztürk'ün kalp damarlarına kadar uzanan böbrek kanseri, Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Binbay ve ekibi tarafından robotik cerrahi yöntemiyle başarıyla temizlendi

16 Mayıs 2016, Pazartesi 15:11 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği Sorumlusu Doç. Dr. Murat Binbay, 84 yaşındaki Mehmet Öztürk'ün ayaklarda şişlik ve nefes darlığı şikayetiyle Trabzon'da doktora gittiğini, gerçekleştirilen tahlillerde hastanın sağ böbreğinde 10 santimetre boyutunda böbrek kanseri saptandığını söyledi.

Doç. Dr. Binbay "Böbrek kanserlerinin tedavisind robotik cerrahi bize oldukça önemli avantajlar sağlıyor. Bu ameliyat Türkiye'de bir ilk, kalbe gelen damarları tıkayan böbrek kanserini robotik cerrahiyle temizledik." dedi.

'KAN VERİLME İHTİYACI OLMADI'

Kalbe giden toplardamarları açarak yaptıkları bu ameliyatta robotik cerrahi yöntemi sayesinde hastanın sağ böbreğinin alındığını vurgulayan Binbay "Aynı zamanda kalbe giden ana damarların açılıp kanserli dokuların temizlendiği ameliyat, toplam 3,5 saat sürdü. Ameliyatta hastaya kan verilme ihtiyacı olmadı. Hasta böylesine büyük bir ameliyattan 3 gün sonra evine gönderildi." ifadesini kullandı.

'YAŞINA RAĞMEN BÜYÜK BİR BAŞARIYLA YAPILDI'

Mehmet Öztürk'ün yaşlı olmasından dolayı ameliyat riskinin yüksek olduğunu, buna rağmen ameliyatı başarıyla gerçekleştirdiklerini belirten Doç. Dr. Binbay bu ameliyatın dünyada sayılı merkezde sayılı cerrahlar tarafından yapılabildiğini ve Mehmet Öztürk'ün hayat kalitesinin bu operasyondan sonra çok yükseldiğini söyledi.

Doç. Dr. Binbay "Hastamız açık ameliyat olsaydı göbekten meme çizgisine kadar oldukça büyük sayılabilecek bir kesi yapılacaktı. Ana damarlar açıldığından dolayı hastada ciddi bir kanama olması kaçınılmazdı. Bunun yerin  robotik cerrahiyle dört küçük delik dışında hastaya herhangi bir kesi yapılmadı. Ameliyatta kanama olmadı, hasta ameliyat sonrası herhangi bir ağrı yaşamadı." dedi.
 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hindistan cevizi yağı zararlı mı?