Türkiye'nin ilk dijital sahnesi Hamlet ile açılıyor

Pandemi döneminde internet üzerinden hayal edemeyeğimiz kadar çok sanatsal aktiviteye katıldık. Tiyatro oyunları izledik, online festivaller sayesinde evimizin salonunda dans ettik. Şimdi ise çıta bir tık daha yükseliyor. Zorlu PSM 'nin yeni çevrimiçi serisi "Dijital Sahne", Shakespeare’in dünyada en çok sahneye konan eseri "Hamlet"le başlıyor. Yönetmenliğini İbrahim Çiçek'in üstlendiği oyunda Cem Yiğit Üzümoğlu ve Damla Sönmez rol alıyor.

07 Ocak 2021, Perşembe 09:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Başrollerde Damla Sönmez ve Cem Yiğit Üzümoğlu var

Başrollerde Damla Sönmez ve Cem Yiğit Üzümoğlu var

Dünya'da da örneklerini gördüğümüz gibi 'Dijital Sahne'de tiyatronun kültleşen eserlerinden kesitler, günümüz perspektifinden yorumlanarak, İbrahim Çiçek yönetmenliğinde Zorlu PSM YouTube kanalında izleyicilere sunulacak. 7 Ocak’ta gerçekleşecek ilk gösterimde, Shakespeare’in dünyada en çok sahneye konan eseri "Hamlet"ten kısa bir bölümü Cem Yiğit Üzümoğlu ve Damla Sönmez oynayacak.

Belki de yıllardır izlemenin hayalini kurduğumuz oyunları evde izleyebileceğiz

Belki de yıllardır izlemenin hayalini kurduğumuz oyunları evde izleyebileceğiz

"Hamlet" ile başlayacak olan seri boyunca yine William Shakespeare’e ait “On İkinci Gece”, “Romeo Juliet”, “Hırçın Kız”, “Bir Yaz Gecesi Rüyası” metinlerinin yanı sıra Anton Çehov’un “Ayı”, “Martı”, “Üç Kız Kardeş”, Sofokles’in “Antigone” ve Henrik Ibsen’in “Nora” metni kısa hikaye formatlarıyla dijital dünyada seyirciyle buluşacak.

 Her Perşembe ücretsiz

Her Perşembe ücretsiz

Tiyatronun kültleşen eserlerinden kesitleri, günümüz perspektifinden yorumlanarak, İbrahim Çiçek yönetmenliğinde Zorlu PSM YouTube kanalında Based Istanbul iş birliği ve Türk Tuborg A.Ş. katkılarıyla izlenebilecek. “Dijital Sahne” serisi her Perşembe, Zorlu PSM YouTube kanalı üzerinden ücretsiz olarak yayında olacak.

 Mahremiyetin ihlali, ihanet, gurur ve hayal kırıklığı

Mahremiyetin ihlali, ihanet, gurur ve hayal kırıklığı

Seyirci karşısına çıkacak ilk gösterim kapsamında “Hamlet”te; Hamlet ve Ophelia ilişkisi mahremiyetin ihlali, ihanet, gurur ve hayal kırıklığı perspektifiyle sunuluyor. İbrahim Çiçek'in kendine özgü reji yorumunun Ceyda Balaban’ın dekor tasarımında sunduğu görsel zenginlikle birleştiği oyunda Cem Yiğit Üzümoğlu ve Damla Sönmez sergiledikleri performanslar ile seyirciye yepyeni bir seyir deneyimi yaşatmaya hazırlanıyor.

 Kılıçlar ve savaşlar yerine selfie'ler var

Kılıçlar ve savaşlar yerine selfie'ler var

William Shakespeare’in yüzlerce yıl önce kaleme aldığı bu zamansız hikayenin güncel kesitinde, Hamlet ve Ophelia; kılıçlar, savaşlar ve ihanetten oluşan bir dünya kadar; kameralardan, aynalardan ve selfielerden oluşan bir dünyada yaşadıklarını sorguluyorlar. Ophelia’nin türküleri ve Hamlet’in ihanete mahkum oluşunun yarattığı çıkmaz, mahremiyete saygı duymayan bir dünyada giderek daha da derinleşiyor. Gurur her şeyi yıkıp geçmeseydi belki de her şey çok farklı olabilirdi. Hüsran, pişmanlık ve ihaneti anlatan bu hikayeyi daha önce deneyimlemediğiniz dijital formatında izlemek için Zorlu PSM YouTube kanalını takip edebilirsiniz.


Dünyada ilk değil

Bu tip bir organizasyon, dünyada ilk değil. Digital Theatre isimli platform senelerdir binlece tiyatroseveri dünyanın en önemli oyunlarıyla bir araya getiriyor. Digital Theatre, 2009 yılından beri edebiyat tarihinin en önemli eserlerini izleyiciyle buluşturuyor.  Pandemi döneminde de tüm dünya pek çok tiyatro eserini hem ücretli dijital platformlardan hem de Youtube üzerinden izledi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yeni Gossip Girl hakkında neler biliyoruz?