Türkiye’de en güzel gün doğumunun izlenebileceği yerler

Ülkemizin her köşesi bir cennet. Ormanlarından yaylalarına, koylarından tepelerine her noktasının büyük bir hayranlık uyandırdığı güzel yurdumuzda gün doğumunu izleyebileceğimiz onlarca destinasyon bulunuyor. #öncetürkiyeyikeşfet mottosuyla yola çıkan Neredekal.com sizler için Türkiye’de gün doğumunun en güzel izlenebildiği yerleri sıraladı. İşte salgın sonrası muhteşem gün doğumu manzaraları izleyebileceğiniz o yerler.

29 Nisan 2020, Çarşamba 11:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1 - Nemrut Dağı

1 - Nemrut Dağı

Nemrut Dağı gün doğumu denince şüphesiz ilk aklımıza gelen yerlerden biri. Dünya genelinde büyük bir üne sahip olan ve güzelliği UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alarak tescillenen Nemrut, hem gün doğumu hem de gün batımını en güzel izleyebileceğiniz destinasyonlardan. Adıyaman sınırları içerisinde yer alan bu dağ, aynı zamanda Kommagene Kralı'nın mezarı ve tanrı heykelleri ile de ziyaretçilere keyifli bir açık hava müzesi sunuyor.

2 – Kapadokya

2 – Kapadokya

Kapadokya’yı en romantik tatil rotalarından biri haline getiren sebeplerden biri de elbette ki vadiler üzerinden yükselen güneşin eşsiz görünümü. Neredeyse bölgenin her yerinden şahit olabileceğiniz bu görüntüye bir de sıcak hava balonları eşlik edince ortaya eşi benzeri olmaz bir manzara çıkıyor. İster balonda ister karada şahit olabileceğiniz gün doğumu için kilometrelerce yol gitmenize değeceğinden de hiç şüpheniz olmasın.

3 - Kelebekler Vadisi

3 - Kelebekler Vadisi

Fethiye’de yer alan Kelebekler Vadisi, masallar diyarını andıran güzelliğine bir de gün doğumu manzarasını ekliyor. Güneşin doğuşuyla birlikte gün yavaş yavaş kızıldan sarıya dönerken, vadi de değişen renkleriyle görenler büyülemeyi başarıyor. Aynı zamanda ülkemizin en uzun yürüyüş yolu olan Likya Yolu duraklarından da biri olan Kelebekler Vadisi’nde gün doğumunu izlemeden en iyi gün doğumu rotanıza karar vermeyin.

4 – Bodrum

4 – Bodrum

Özellikle yaz aylarının favori tatil beldelerinden Bodrum, ziyaretçilerine romantik anlarla dolu bir seyahat imkanı sunuyor. Çünkü Bodrum’da da gün doğumunu izlemek büyük bir keyif veriyor. Beldede gün doğumunu izleyebileceğiniz birkaç yer bulunmakla birlikte bizim favorimiz Torba Koyu oluyor. Siz de gün doğumunu izlemek için koya bir sonraki Bodrum ziyaretinizde şans verebilirsiniz.

5 - Bingöl

5 - Bingöl

Ülkemizde en güzel gün doğumu fotoğraflarının çekildiği yerlerden biridir Bingöl. Bu sebeple de her yıl yüzlerce fotoğrafçı en iyi gün doğumu fotoğrafını çekmek için Bingöl’e akın ediyor. Bingöl’deki en harika gün doğumu manzarası ise Karlıova ilçesi sınırları içerisinde yer alan Kale Tepesi’nden izlenebiliyor. Gün doğumu izlemek için en doğru zamanın ise 15 Temmuz ile 15 Ağustos tarihleri arasında olduğu biliniyor.

6 - Muş

6 - Muş

Gün doğumu için ismini duymaya çok alışkın olmadığımız bir şehir Muş; fakat esasında burası günün birinde mutlaka görmeniz gereken bir gün doğumu manzarasına ev sahipliği yapıyor. Çok erken saatlerdeki hava şartları sebebiyle daha çok bahar ve yaz aylarında ziyaret edilen şehirde en güzel manzara ise Muş Ovası’nda izlenebiliyor. Gün doğumunu daha güzel hale getiren şeylerden biri de ovada bahar aylarında açan çiçekler oluyor.

7 – Datça

7 – Datça

Popüler tatil beldelerinin aksine daha sakin bir seyahatin kapılarını açan Datça’yı huzurun adreslerinden biri olarak tanımlayabiliriz. Koyları, bükleri, tarihi değerleri ve daha nicesiyle gönlümüzü kazanmayı başaran beldede, gün doğumunu izlemek de bir hayli keyifli. Bunun için bölgede elbette birden fazla yer bulunuyor; ancak bizim önerimiz Kargı Koyu oluyor. Erken uyanmakla ilgili bir sorun yaşamıyorsanız Datça’ya gidince güneşi Kargı Koyu’nda karşılamayı denemelisiniz.

8 – İstanbul

8 – İstanbul

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul özellikle herkesin elini eteğini çektiği sakin saatlerde bir başka görünüyor. İşte o anlardan biri de gün doğumu oluyor. Bu şehirde en güzel gün doğumu manzaralarını izleyebileceğiniz yüzlerce yer bulunuyor. Bizim favorimiz ise her seferinde İstanbul’un adalarından Büyükada, Heybeliada ve Burgazada oluyor. 

9 – Gümüşhane

9 – Gümüşhane

Daha önce Gümüşhane’de gün doğumlarının meşhur olduğunu duymuş muydunuz? Hatta öyle ki şehir, yalnızca buradaki muhteşem gün doğumu manzarasını izlemek için bile çevre illerden çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor. Dörtkonak Köyü’nün zirvesi gerek şehir manzarasının gerek güneşin doğuşunun izleyebileceğiniz en doğru adres.

10 - Doğu Ekspresi

10 - Doğu Ekspresi

Farklı bir yer arayışında olanları heyecanlandıracak son durağımız ise Doğu Ekspresi. Ankara’dan başlayıp, Kars’ta son bulan bir tren yolculuğu olan Doğu Ekspresi zaten başlı başına bir macera iken, ona bir de yolculuk esnasında şahit olabileceğiniz muhteşem gün doğumu manzarası ekleniyor. Ankara’dan hareket edenlerin aşağı yukarı Sivas dolaylarında şahit olacağı bu manzara için alarmı gün doğumuna kurmayı unutmamak gerekiyor.

Kaynak: https://www.neredekal.com/

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hafta sonu sahillere akın ettiler