Türkiye'de nesli tükenmekte olan hayvanlar

Ülkemizde doğal yaşam günden güne kötüye gidiyor. Yaşamın kıyısındaki bu canlılar, avcılık yüzünden nesli tehlike altına giriyor. İşte nesli tükenmekte olan canlılar...

11 Ocak 2022, Salı 13:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
AKDENİZ FOKU

AKDENİZ FOKU

Akdenize özel bu fokların soyları denizlerdeki kirlilik ve iklim krizi nedeniyle tehlike altında.

Akdeniz foklarının yaşam alanı Doğu Akdeniz'dir. Ege kıyıları ve Akdeniz'de görülür. Denizin sanayi yüzünden kirletilmesi ve küresel ısınma sonucu denizin soğuması sebebiyle tehlike altındadır.

ALAGEYİK

ALAGEYİK

Otlanma alanlarının yok olması ve avcıların gaddar kurşunlarına yakalanan Alageyik 1960lı yıllarda yok olma tehlikesine girmiştir.

Devlet tarafından korunma çabasına girilen ilk canlılardandır. Anadolu için uzun süre kutsal olarak kabul edilmiştir.

YABAN ATLARI

YABAN ATLARI

İç Ege'nin dağlarında rastlanan atlar, anca kışın aşağıya inerler. Doğada özgürce dolaşan yaban atlarına artık az rastlanıyor ve özellikle Türkiye'de türleri tehlike altında.

ANADOLU PARSI

ANADOLU PARSI

70li yıllarda nesli tükendiği tahmin edilen Pers parsının alt türü Anadolu Parsı için iyi haberler geliyor. Neslinin tükenmediği anlaşıldı. Hala çok az pars ailesi Anadolu'da yaşıyor.

KARAKULAK

KARAKULAK

İngilizce ismi Caracal'ın Türkçe Karakulaktan gelmekte, bir nevi Anadolu'nun öz yavrusu sayılmaktadır. Geceleri avlanan bu yabani kedi, en iyi zıplayan kedidir ve kulakları normal bir kediden çok daha duyarlıdır. Daha çok İç Ege ve İç Akdeniz'de yaşamaktadır.

ARAP TAVŞANI

ARAP TAVŞANI

Daha çok Doğu Anadolu'nun bozkırında yaşar. Çok az insanların karşısına çıkar. Gececidir. Yaşam alanın azalması sebebiyle yok olma tehlikesi altındadır. Orta Doğu'da avlanıp yenilmektedir.

OKLU KİRPİ

OKLU KİRPİ

Boyu ve oklarıyla herkesi kendine büyüleyen kirpi, aslında kirpi değildir. Genelde gözükmezler. Türkiye'de Hint oklu kirpisine rastlanır.

KELAYNAK

KELAYNAK

Şanlıurfa denince ilk akla gelen hayvan belki de Kelaynaktır. İnce uzun ve kıvrık gagalıdır. Avcılık dolayısıyla nesli tükenme noktasına gelmiştir. Çekirge salgını yüzünden yapılan ilaçlama sonrası kelaynakların yaşam alanları yok olmuştu. Şu an 100'e yakın kelaynak Urfa'da bulunmaktadır.

TELLİ TURNA

TELLİ TURNA

Birçok şarkıya söz konusu olan telli turna, bataklık ve sulak alanların yok olması sonucu Türkiye'de uzun zamandır yumurtlamıyordu. Yıllar sonra ilk defa bu yıl Türkiye'de yumurtlamıştır.

ÇİZGİLİ SIRTLAN

ÇİZGİLİ SIRTLAN

Hayaletten farksız olan çizgili sırtlan, Türkiye'de görülmesi imkansız türlerin başında gelmektedir. Afrika sırtlanlarına göre daha küçüktür. Arap yarımadasında da görülmektedir. Türkiye'de Şanlıurfa'da görülmektedir.

KARA AKBABA

KARA AKBABA

Leşle beslenen akbabaların genel anlamda nesli tehlike altındadır. Gündüzcüldür. Türkiye'deki en büyük kuştur. Göç ederler. Kuş avcılığının yaygın olması sebebiyle sayıları Türkiye'de 50'den daha azdır.

KIZIL AKBABA

KIZIL AKBABA

Oldukça iri bir kuş olan kızıl akbaba, av yüzünden az sayıda kalmıştır. Doğal alanlarının yok olması sonucu Türkiye'de çok görülmez.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Van Gölü kıyıları dondu