Türkiye'de yapılan corona virüs anketinde çarpıcı sonuç!

Türkiye'de yapılan corona virüs anketinde çarpıcı sonuç!

Corona virüs araştırmasına göre katılımcıların yüzde 94’ü ellerini sürekli yıkıyor. İnsanlar corona virüs ile ilgili gündemi televizyon ve sosyal medyadan takip ediyor. Maske kullanım oranı ise yüzde 28 civarında. İşte tüm detaylar.

19 Mart 2020, Perşembe 08:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Türkiye’de ilk corona virüs vakasının tespit edilmesinin ardından NG Araştırma şirketi vatandaşların corona virüs hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunu, corona virüsten korunmak için ne tür yöntemlere başvurduklarını öğrenmek için kamuoyu araştırması yaptı. 10-14 Mart tarihleri arasındaki araştırmaya, 18 yaş üstü 2 bin 397 kişi online olarak katıldı. Araştırma kapsamında katılımcıların yüzde 64’ü corona virüs hakkında yeterli bilgiye sahip olduklarını, yüzde 35’i bilgisinin kısıtlı olduğunu belirtti. 

Yüzde 63’ü televizyondan takip ediyor

Yaklaşık bir hafta önce ülkemizde görülen corona virüs vakaları ile ilgili bilgiyi vatandaşlar televizyon ve sosyal medyadan takip ediyor. Milliyet'te yer alan habere göre; bu kapsamda corona virüs ile ilgili gündemi katılımcıların yüzde 63’ü televizyondan, yüzde 60’ı sosyal medya kanallarından takip ediyor. Uzman doktor yorumlarını takip edenlerin oranı yüzde 42 olurken çevresindekilerden bilgi alanların oranı ise yüzde 30 olarak belirlendi.

3’te biri hastalık belirtilerini tam olarak bilemedi

Sağlık Bakanlığı corona virüsün yüksek ateş, nefes almakta zorluk ve öksürük gibi belirtileri olduğunu belirtmiş, bundan şüphelenen vatandaşların en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiğini belirtmişti. Araştırmaya katılanlara da corona virüsün belirtilerini bilip bilmedikleri soruldu. Katılımcıların yüzde 96’sı corona virüsün belirtilerini bildiğini söyledi. Ancak Bakanlık tarafından paylaşılan belirtileri tam ve doğru bir şekilde tanımlayabilenlerin oranı yalnızca her 3 kişiden 1 kişide kaldı. Bu kişilerin haricinde her 3 kişiden 1’i, hastalığın tüm belirtilerinin yanı sıra başka hastalık belirtilerini de ekledi. Geriye kalan 3’te biri ise hastalık belirtilerini tam olarak bilemedi veya başka hastalık belirtileriyle karıştırdı. Bu da bazı kişilerde bilgi kirliliğinin oluştuğunu gösteriyor.

Vatandaşların corona virüse karşı aldığı önlemler de araştırmada yerini alırken, her 10 kişiden 1’nin hiçbir önlem almadığını söylemesi hızlı bulaşabilen ve hayati riskler taşıyabilen bu hastalık için hayati önem arz ediyor. 

Sağlıkçılardan çağrı: Lütfen evde kal

Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi sağlık çalışanları, corona virüs salgını nedeniyle halka ‘Evinizde kalın’ çağrısı yaptı. Sağlık çalışanları hastanede A4 kâğıtlarına, ‘Biz senin için burada kalıyoruz. Sen de bizim için lütfen evde kal’ çağrısında bulundu. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sivas, gece yarısı sallandı