Türkiye’deki en popüler 10 turistik yer

Türkiye’de gezilecek yerler dendiği zaman akıllara ilk gelen yerleri bir liste haline getirdik.

23 Aralık 2019, Pazartesi 10:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Topkapı Sarayı-İstanbul

Topkapı Sarayı-İstanbul

İstanbul’un içinde ayrı bir şehir. Sarayburnu’ndaki enfes konumu da; Osmanlı sultanlarının ikametgâhı, devletin yönetim ve eğitim merkezi Topkapı Sarayı’nın ihtişamını artırıyor. Osmanlı Devleti'nin idari yapısını anlamak, saray yaşamını gözlemlemek ve olağanüstü koleksiyonlarına tanıklık için görülmeli. Sade mimarisinin ardındaki ışıltılı hazineler ve ilgi çekici hikâyelerle şaşırtan Topkapı Sarayı, ziyaretçi sayısı en yüksek müzelerden.


Süleymaniye Cami - İstanbul

Süleymaniye Cami - İstanbul

Cami Mimar Sinan’ın diğer eserleri gibi sadelikten taviz vermeyen; ama sadeliği ihtişama dönüştürebilmiş mabetlerdendir. Süslemeler ve bezemeler daha çok kitabeler için kullanılmış olsa da mimari geometri başlı başına bir estetik harikası olmayı başarmıştır. Mihrabın yaslandığı duvardaki vitraylı pencereler ve mihrabın iki yakasındaki çerçeveler Sarhoş İbrahim adlı ustanın eseridir. 

Ayasofya Müzesi- İstanbul

Ayasofya Müzesi- İstanbul

Yenilikçi mimarisi, zengin tarihi, dini önemi ve olağanüstü özelliğiyle yüzyıllardır zamana direnen Ayasofya; İstanbul'daki en büyük Doğu Roma kilisesi. Aynı yerde üç kez inşa edilen, dünyanın en eski ve hızlı tamamlanmış katedrali. Havada asılı gibi duran baş döndürücü kubbesi, yekpare mermer sütunları ve eşsiz mozaikleriyle mimarlık tarihinin başyapıtlarından.


Kariye Müzesi - İstanbul

Kariye Müzesi - İstanbul

Kariye Müzesi iyi korunmuş mozaik ve freskleriyle dünya çapında tanınıyor. Doğu Roma resim sanatının son döneminin önemli ve güzel örneklerini sunuyor. Mozaiklerdeki derinlik fikri ve figürlerdeki hareketli üslup; Orta Çağ'da Rönesans Dönemi'ni haber veren üstün bir sanatsal değer taşıyor. Kariye, Eski Yunanca'da kent dışı (kırsal alan) anlamındaki Chora sözcüğünün Türkçeleşmesiyle ortaya çıkmış bir isim. Çünkü eski kilise ve manastır Konstantin surları dışında kalıyordu. Kariye Müzesi, 5.yy’da İmparator Justinianus döneminde inşa edilmiştir. Onarımlar ve eklemeler orijinal planı oldukça değişikliğe uğrattı. Bugünkü bina da 14. yy’dan kalma.

Bergama Akropolü - İzmir

Bergama Akropolü - İzmir

2014 yılında Dünya Kültür Miras Listesine giren Bergama, tarihi boyunca işgallere ve yıkımlara maruz kalmasına rağmen, stratejik bir noktada yer alması nedeniyle sürekli iskan edilmiş ve tarih sahnesinden hiçbir zaman kaybolmayan yerleşimlerdendir.


Cennet ve Cehennem mağaraları - Mersin

Cennet ve Cehennem mağaraları - Mersin

Silifke İlçe Merkezinde 25 km mesafede Antik Narlıkuyu Limanının 2 km kuzeybatısında, Korykos'uın (Kızkalesi) 5 km batısında yer almaktadır. Yer altı sularının uzun yıllar boyunca kireç tabakasını eriterek içerisindeki suyun boşalması ile altı oyulan tavan yapısının çökmesiyle meydana gelmiş doğal (obruk) oluşumlardır.


Hatay Arkeoloji Müzesi

Hatay Arkeoloji Müzesi

Hatay Arkeoloji Müzesi ya da Antakya Arkeoloji Müzesi, antik döneme ait eserlerin sergilendiği bir sanat müzesidir. 28 Aralık 2014 itibarıyla dünyanın en büyük mozaik sergileme alanına sahip müzedir.

Efes Antik Kenti -İzmir

Efes Antik Kenti -İzmir

Efes, Anadolu'nun batı kıyısında, bugünkü İzmir ilinin Selçuk ilçesi sınırları içerisinde bulunan, daha sonra önemli bir Roma kenti olan antik bir Yunan kentiydi. Klasik Yunan döneminde İyonya'nın on iki şehrinden biriydi.

Pera Müzesi- İstanbul

Pera Müzesi- İstanbul

Pera Müzesi, İstanbul'un Tepebaşı semtinde bulunan özel bir müzedir. 2005 yılında Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından nitelikli ve geniş ölçekli kültür sanat hizmeti vermek amacıyla kurulmuştur. 

Celsus Kütüphanesi-  İzmir

Celsus Kütüphanesi- İzmir

Celsus Kütüphanesi, İzmir, Selçuk'a bağlı Efes'te bulunan bir kütüphane kalıntısı.İlk Çağ Uygarlıklarından olan İyonya döneminde inşa edilen kütüphane iki katlıdır. Zamanında 14.000 kadar kitaba evsahipliği yaptığı düşünülmektedir.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Türk parasının değerli olduğu ülkeler nereler? Az parayla hangi ülkeler gezilebilir?