Türkiye'den Brüksel saldırısına ilk tepki!

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Belçika'da art arda meydana gelen patlamalarla ilgili, açıklamalarda bulundu

22 Mart 2016, Salı 11:34
A A
Türkiye'den Brüksel saldırısına ilk tepki!

Avrupa'nın kalbinde bu sabah 3 ayrı bombalı saldırı düzenlendi. Havalimanındaki canlı bomba saldırısında 13 kişi hayatını kaybederken, Brüksel'in merkezindeki metro istasyonu yakınlarında meydana gelen 3. patlamada ise 10 kişi hayatını kaybetti. Saldırılarda toplam 23 kişi can verdi.

AB BAKANI BOZKIR'DAN İLK AÇIKLAMA

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Belçika'da art arda meydana gelen patlamalarla ilgili, "Terör dünyayı sarmış durumda. Burada büyük ihtimalle DAEŞ terör örgütünün saldırısı olarak düşünülebilir" dedi.

Bozkır'ın konuşmasının satır başları şöyle:

"DAEŞ'İN KAYNAĞI AB ÜLKELERİDİR"

"Terör dünyayı sarmış durumda. Terörle mücadelede AB'yi her zaman ayrı tutmak lazım. Ama ülkeler bazında gerektiği kadar mücadele yapmıyabiliyorlar PKK bayraklarının Brüksel'de dalgalanması içimizi burktu. Brüksel çok fazla kültürün birarada olduğu bir şehir, bütün bunlar terörle mücadelede zorlukları ortaya çıkarıyor. Ülkeler bazında baktığınızda Fransa'nın çok etkin mücadele yürütüyor. Bizimle de işbirliği gayet iyi ama öyle ülkeler var ki PKK mali kaynaklarını yasaklamamış, bir sürü PKK'lının Avrupa'da dolaşmasına izin vermiş. Burada büyük ihtimalle DAEŞ terör örgütünün saldırısı olarak düşünülebilir. Bundan üzüntü duyduğumuzu söylemek isterim. Son dönemin en büyük terör ve illegal göç kaynağı Suriye'dir. Suriye sorunu ve illegal göç çözülemediği takdirde terör saldırıları, bombalarla karşı karşıya kalacağız. DAEŞ'le ilgili önemli ayrıntı var. DAEŞ'in kaynağı AB ülkeleridir. Türkiye ile işbirliği yapılmadığı için uzun zaman bu kaynak kurutulamamıştır. Maalesef bu konuda haklı çıktık. İşbirliği tasviye ediyoruz, biz hazırız, AB de hazır olacaktır. Burada olay Belçika hükümetin PKK teröristlerine çadır kurup propaganda yapmasına izin vermesidir. "

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU'NDAN İLK AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Belçika'nın başkenti Brüksel'deki saldırı sonrası  "Terörle mücadele konusunda daha samimi ve daha kararlı bir mücadele yürütülmeli. Teröristlerin seyahat serbestisi olamaz. Daha ciddi tedbirler alınmalı." dedi.

HÜKÜMETTEN İLK TEPKİ

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş ise "Terö örgütlerine karşı amasız fakatsız insanlılk cephesinin ortak mücadele etmesi gerekli." ifadelerini kullandı.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Bağlar'da sokağa çıkma yasağı kalktı