Türkiye'den Suriye'ye "elektrik" resti

Türkiye'den Suriye'ye 'elektrik' resti

Türkiye'nin Suriye'ye yönelik tepkisi sertleşiyor.

15 Kasım 2011, Salı 15:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Suriye'deki Türk  temsilciliklerine düzenlenen çirkin saldırılar karşısında Esad yönetiminin net bir tavır takınmaması tepkileri artırıyor. Başbakan Erdoğan, "Beşşar, sen Türk Bayrağına saldıranları da bulup gereken cezayı vermek durumundasın" derken, Cumhurbaşkanı Gül, "Tedbir alınmazsa tepkimiz farklı olacaktır" mesajını verdi.

Yaptırıma yönelik ilk hamlenin siyalini ise Enerji Bakanı Yıldız verdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Suriye ile ilişkiler konusunda, "Şu anda oraya elektrik veriyoruz. Bu seyir devam ederse tüm bu kararları gözden geçirmek zorunda kalabiliriz" açıklamasını yaptı.

Bakan Yıldız, petrol arama çalışmaları kapsamında TPAO ile Suriye’nin petrol şirketinin 6 kuyuda yaptığı ortak arama çalışmalarının da durdurulduğunu söyledi.

Ümit Boyner başkanlığındaki Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu ve TÜSİAD Enerji Çalışma Grubu heyeti, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ı ziyaret etti. Basına kapalı olarak gerçekleşen ziyaret kapsamında enerji sektörünün sorunlarının kamu ve özel sektör tarafından birlikte çözülmesinin temini amacı ile oluşturulan "Enerji Sektörü Değerlendirme Platformu" toplantısı da gerçekleştirildi.

Toplantı sonrasında soruları yanıtlayan Bakan Yıldız, Suriye ile gerginleşen ilişkilerin ardından, petrol arama çalışmaları kapsamında TPAO ile
Suriye’nin petrol şirketinin 6 kuyuda yaptığı ortak arama çalışmalarının da durdurulduğunu bildirdi.

Suriye’ye elektrik verilmesi işini de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a arz edeceklerini ve ondan sonra karar alacaklarını belirten Yıldız, şöyle konuştu:

"Bizim komşularımızla sıfır sorun politikamızda herhangi bir değişiklik yok. Fakat bunun istismar edilmesine, bunun özellikle tek taraflı bir gerginliğe
dönüştürülmüş olmasına kayıtsız kalamayız. Hiçbir şey yokmuş gibi davranamayız. Hele hele artık insanlık suçu haline gelebilecek bir yapıyı hiç tasvip edemeyiz. Orada işler iyi gitmiyor. Bugün itibariyle, yani salı günü itibariyle biz oraya elektrik veriyoruz. Fakat bu seyir devam ederse bu kararı tekrar gözden geçirmek zorunda kalabiliriz. Sektörümüzle alakalı bu gelişmeyi sayın başbakanımıza aktaracağım."

Suriye’ye bugün itibariyle elektrik verildiğini vurgulayan Yıldız, "Fakat önümüzdeki hafta ne olur bilemiyorum" dedi. Bir basın mensubunun "su
verilmesi konusunda da bir karar alacak mısınız?" şeklindeki sorusu üzerine Bakan Yıldız, "Su bu ilişkinin istisnasıdır. Suyla ilgili bir kararımız yok"
dedi.

Gül: Tedbir alınmazsa Suriye'ye tepkimiz farklı olacak

Erdoğan: Türk bayrağına uzanan her el cevabını almıştır

Bahçeli: Bayrağa el uzatan şerefsizlerin cüretleri yanlarına bırakılmamalı

 

DEPREMZEDELERİN ELEKTRİK BORÇLARI ERTELENİYOR

Van’da bulunan depremzedelerin elektrik borçlarının bir yıl ve faizsiz olarak erteleneceğini de bildiren Taner Yıldız, "227 milyon lira civarında
alacağımız var,bu rakam üzerinden değerlendiriliyor. Elektrik borcunun ötelenmesi cari borçlar için olacak" dedi.

Mevcut cari borçların bir yıl ötelenmesinin yanı sıra çadırkentlere verilen elektriğin de ücretlendirilmesinin söz konusu olmadığını kaydeden Yıldız,
"Biz çadırkentlere toplu sayaçlar koyduk. Buralardan alacaklar AFAD’dan fonlanacak" dedi.
 

ELEKTRİKTE ÖZEL SEKTÖRÜN PAYI ARTMALI

Bakan Yıldız, özel sektörün üretimdeki payını yüzde 75 düzeyine çıkarmak istediklerini belirterek, enerji borsasıyla ilgili çalışmaların da olgunlaştığını söyledi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taha Akgül'ü telefonla arayarak kutladı