Türkiye’nin en güzel 10 şelalesi

Doğası ve konumuyla adeta cennetten bir köşe olan ülkemizde görülmesi gereken yerler saymakla bitmez. Yer aldığı yemyeşil ormanlar ve sahip olduğu temiz hava ile bu yerlerin başında ise Türkiye’nin şelaleleri gelmekte. Doğa ile bir olup bize sunduğu eşsiz güzelliklerin tadını çıkarmak ise bir seyahat planı kadar uzağınızda. Neredekal editörleri ise bu yolculukta size rehber oluyor. İşte #öncetürkiyeyikeşfet mottosu ile yola çıkan Neredekal’ın doğaseverler için seçtiği Türkiye’nin en güzel 10 şelalesi!

24 Haziran 2020, Çarşamba 13:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1 – Manavgat Şelalesi

1 – Manavgat Şelalesi

Ülkemizin en çok turist çeken şelalelerinden biri olan Manavgat Şelalesi, Antalya’da Manavgat Nehri’nin 3-4 m yüksekliğinden dökülmekte. Yüksekliği az olmasına rağmen genişlik bakımından büyük olması ilgi çekiyor. Şelalenin yakınında konumlanan balık restoranlarından nehirde tutulan balıkların ziyafetini çekmeden ya da eşsiz doğasında piknik yapmadan dönmemenizi öneririz. 


2 – Düden Şelaleleri

2 – Düden Şelaleleri

Aşağı Düden ve Yukarı Düden olarak iki şelaleden oluşan Düden Şelaleleri, doğal güzellikleriyle adeta bir şelale şehri olarak anılan Antalya’da yer alıyor. Yukarı Düden Şelalesi’nde yer alan mağara ise bölgeye daha çok turistin gelmesine olanak sağlıyor. Aşağı Düden Şelalesi ise yaklaşık 40 m yükseklikten Akdeniz’e dökülüyor. 


3 – Suuçtu Şelalesi

3 – Suuçtu Şelalesi

Büyüleyici bir orman içerisinde yer alan Suuçtu Şelalesi, Bursa’da bulunmakta. Ortalama olarak 38 m yükseklikten dökülen şelale, fay hatlarının kırılması ile oluşmuş bir tatlı su kaynağı aynı zamanda. Şelale çevresinde bulunan ahşap masalar ve ağaçlardan oluşan atmosfer hafta sonu kaçamaklarında piknik yapmak için çok ideal. 


4 – Tomara Şelalesi

4 – Tomara Şelalesi

Ülkemizin cennet köşelerinden biri olan Gümüşhane’de bulunan Tomara Şelalesi, 40 farklı kaynaktan besleniyor ve bu sayede sizlere görsel bir şölen sunuyor. Yaklaşık 25 m yükseklikten dökülen şelale özellikle fotoğraf sanatıyla ilgilenenlerin dikkatini çeken yerlerden. Aynı zamanda şelale, bölge halkından da duyabileceğiniz pek çok farklı efsaneye konu olmuş.


5 – Bulut Şelalesi

5 – Bulut Şelalesi

Dört kademeden oluşan ve 250 m yükseklikten dökülen Bulut Şelalesi, Türkiye’nin en yüksek şelalesi olarak biliniyor. Karadeniz’in mutlaka görülmesi gereken yerlerinden olan Çamlıhemşin’de yer alan şelalede suyun döküldüğü yerde yüzmek de mümkün. Yaklaşık 2 km’lik bir doğa yürüyüşü sonucunda ulaşılan şelalenin dinlendirici sesi ve serinliği bütün yorgunluğunuzu unutturacak cinsten. 


6 – Kurşunlu Şelalesi

6 – Kurşunlu Şelalesi

Kurşunlu Şelalesi, şelaleler şehri olarak da bahsettiğimiz Antalya’da yer alıyor. Doğaseverler tarafından mutlaka kaçırılmaması gereken yerler arasında olan Kurşunlu Şelalesi, uzun bir kanyondan dökülen küçük şelaleciklerden oluşmakta. Büyüleyici atmosferi ve tertemiz havasıyla dinlenmek ve stresinizi atmak içi tercih edeceğiniz favori mekanınız olabilir. 


7 – Palovit Şelalesi

7 – Palovit Şelalesi

Karadeniz turunun vazgeçilmez noktalarından birisi de Palovit Şelalesi. Ayder Yaylası’nda bulunan şelalenin çevresinde Zilkale Harabesi başta olmak üzere birçok tarihi kalıntı mevcut. Muhteşem doğa içinde yenilenme keyfini yaşarken bir taraftan da kültürel ve tarihi bir geziye çıkabilirsiniz. Ayrıca şelalenin alt kısmına doğru inan asma köprü harika fotoğraf kareleri yakalamanız için büyük fırsat. 


8 – Delikli Kaya Şelalesi

8 – Delikli Kaya Şelalesi

Şekli dolayısıyla bu ismi alan ve ormanın yüzüğü diye de anılan şelale, Artvin sınırları içerisinde yer alıyor. Kaya üzerine dökülen suların zamanla kayayı aşındırması ve 4 m çapında bir oyuk oluşturması ile oluşmuş. Alışılmışın dışında bir yapısı olması ile dikkatleri üzerine çeken Delikli Kaya Şelalesi, oldukça güzel fotoğrafların çekilmesine de olanak sağlıyor. 


9 – Kapuzbaşı Şelaleleri

9 – Kapuzbaşı Şelaleleri

Kayseri’de görülmesi gereken yerler arasında yer alan Kapuzbaşı Şelaleleri, 7 ayrı şelaleden oluşan ve dağ yamacından akan serin sularıyla misafirlerine sıcak yaz günlerini unutturuyor. Rafting gibi çeşitli su sporlarını da deneyimleyebileceğiniz şelale, Aladağ’ın zirvesindeki kar ve buzullardan besleniyor. 


10 – Sızır Şelalesi

10 – Sızır Şelalesi

Sivas sınırları içerisinde yer alan Sızır Şelalesi, adını bulunduğu köy olan Sızır Köyü’nden alıyor. Kızılırmak’ın kollarından beslenen şelale üzerindeki köprü sayesinde çağlayan suyun serinliğini yüzünüzde hissedebilirsiniz. Civarda yer alan alabalık tesislerinde lezzetli bir balık ızgara yemeden de dönmemek gerek. 

Kaynak: https://www.neredekal.com/


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Florida Key-West gezi rehberi