Türkiye'nin en küçük 'pilli bebeği'

Gözlerini dünyaya kalp ritmindeki bozuklukla açan 1 günlük bebek, kalbine takılan pille yaşama tutundu

05 Haziran 2011, Pazar 14:00 Son Güncelleme:
A A
Türkiye'nin en küçük 'pilli bebeği'

Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli kalp-damar cerrahları Prof. Dr. Ali Kutsal, Opr. Dr. Hakan Aydın ve Opr. Dr. Murat Koç’dan oluşan ekip, Türkiye’de bir ilke imza atarak kalbine 90 gramlık pil taktıkları 2 kilo 350 gram ağırlığındaki bebeği hayata bağladılar.

ANNE KARNINDA TESPİT EDİLEMEDİ

Operasyonla ilgili bilgi veren Opr. Dr. Hakan Aydın, başka bir hastanede dünyaya gelen bebeğin kalp hızının, doğumdan hemen sonra normalden düşük olduğunun tespit edilmesi üzerine, Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildiğini söyledi. Anne karnında böyle bir anomali tespit edilmeyen bebeğin kalbine, ritmi normale döndürecek kalp pili takılmasına karar verdiklerini belirten Aydın, şu bilgileri aktardı:

İSTEDİĞİ GİBİ KOŞUP OYNAYABİLECEK

"Kalp hızı normalde atması gerekenden düşük olan hastamıza bu operasyon yapılmasıydı kalp yetmezliğinden kaybedecektik. Bu nedenle kalbine pil takmaya karar verdik. Cerrahi yöntemle kalbinin üzerine pilin bağlantı kabloları sabitleştirildi, daha sonra da bataryasına bağlantı sağlandı. Bu işlem yetişkin hastalarda daha farklı bir yöntemle yapılıyor. Ancak hastamız çok küçük olduğu için bu yöntem uygulandı. Bundan sonra yaşamını normal bir şekilde sürdürebilir, büyüyünce de istediği gibi koşup oynayabilir. Çünkü taktığımız pil buna imkan verecek özellikte."

SAĞLIĞI GAYET İYİ

Şimdi 28 günlük olan bebeğin sağlık durumunun son derece iyi olduğunu, kontrollerinin 6 ayda bir yapılacağını ifade eden Aydın, hastanın kalp ritmi belli bir süre sonra normale döndüğü takdirde, kalp pilinin devre dışı bırakılarak takip edileceğini, ancak bunu erken dönemde beklemediklerini söyledi.

5 İLA 7 YIL SONRA YENİLENECEK

Pilin 5-7 yıl sonra yenilenmesi gerekebileceğini anlatan Aydın, "Hastamıza, 90 gram ağırlığında dünyada üretilen en küçük kalp pilini taktık. Dünyada da nadir uygulanan bu operasyon, Türkiye’de bu kadar düşük ağırlıktaki bir bebeğe ilk kez uygulandı" diye konuştu.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Güne Başlarken | 19 Ocak 2020