Türkiye'nin girişi ücretsiz en güzel 10 plajı

Bodrum, Çeşme gibi popüler tatil beldelerindeki beach club’ların giriş ücretlerinden, içeride ödenen yüksek meblağlardan şikâyet etmeye gerek yok. Türkiye’nin başka yerlerinde hatta Bodrum ve Çeşme’nin içinde bile beş kuruş ödemeden girebileceğiniz, hizmetlerden çok ucuza faydalanabileceğiniz bir sürü cennet plaj var. İçlerinden en güzellerini sizin için çok özel bir jüri derledi...

A A
YEREL YÖNETİCİ, REHBER, BLOGGER VE GAZETECİLERDEN OLUŞAN BÜYÜK JÜRİ SEÇTİ

YEREL YÖNETİCİ, REHBER, BLOGGER VE GAZETECİLERDEN OLUŞAN BÜYÜK JÜRİ SEÇTİ

Ahmet Aras - Bodrum Belediye Başkanı

Saffet Emre Tonguç - Rehber, yazar

Banu Tuna - Hürriyet Seyahat Yayın Yönetmeni

Yücel Sönmez - Hürriyet Seyahat editörü

Aynur Tartan - İzmirli kent yazarı 

Dilek Yeğinsu - Seyahat ve gastronomi blogger’ı

Savaş Özbey - Kent yazarı


1 - Sıcak ve sığ su sevenlere

1 - Sıcak ve sığ su sevenlere

ÇEŞME - ILICA

3 kilometre uzunluğunda, altın sarısı kumlara sahip plaj, çevresindeki sıcak su kaynakları nedeniyle sıcak bir suya sahip. Denizde uzun süre ilerlemenize rağmen derinleşmiyor, bu yüzden çocuklar ve su oyunları oynamak isteyenler için ideal. Şezlong ve şemsiye için ücret alınmıyor; belediyenin işlettiği büfeler makul fiyattan satış yapıyor. Yürüme mesafesinde çok sayıda kafe ve restoran da var. Plajın bir kısmı Hilton Oteli’ne ait, burada da jet-ski gibi deniz eğlencesi olanakları var.


2 - İnanılmaz bir turkuaz

2 - İnanılmaz bir turkuaz

KAŞ - KAPUTAŞ

Kaş-Kalkan arasındaki sahil yolu üzerinde. Bir ‘kanyon ağzı’ plajı. Kanyonun başından deniz seviyesine 187 basamaklı bir merdivenle iniliyor. Suyu inanılmaz bir turkuvaz renginde ve serince,bunun nedeni Kaş bölgesinde sıkça rastlanan yeraltı suları. Çabuk derinleşen bir denizi var, çocuklu aileler dikkat! Giriş ücreti yok ama belediye tarafından işletilen plajda şezlong ve şemsiye kiralayabiliyorsunuz.


3 - Kumdan bir yarımada

3 - Kumdan bir yarımada

DALYAN - İZTUZU

Köyceğiz Gölü’nden taşan suların Ege’ye kavuşmadan önce oluşturduğu deltanın denizle sınırını çiziyor. 4.5 kilometre uzunluğunda, kumdan bir yarımada. Yarımadanın bir tarafı tatlı su. Çabuk derinleşiyor, serin ve dalgasız. Deniz tarafı sıcak, sığ ve dalgalı. Giriş ücretsiz ama karayoluyla gelenlerden 5 lira otopark ücreti alınıyor. Yarımadanın tam ucundaki tesiste duş, tuvalet-soyunma odası ve makul fiyattan yeme-içme imkânı var.


4 - Deniz kenarındaki çöl

4 - Deniz kenarındaki çöl

KAŞ - PATARA

Türkiye’nin en uzun ikinci kumsalı: 12 kilometre. Genişliği 280-1500 metre arasında değişiyor. Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın denetimindeki kumsalı 08.00-19.00 arası insanlar, kalan vakitlerde caretta caretta’lar kullanıyor. Plaja ulaşan yol üstündeki Gelemiş Köyü, son alışveriş noktası. Oradan sonra Patara Antik Kenti’nden geçerek sahile varıyorsunuz. Bu ören yerinden geçtiğiniz için 5 lira ödeme yapılıyor ama antik şehri görmeye değer.


5 - Resifler koyu koruyor

5 - Resifler koyu koruyor

BOZCAADA - AYAZMA

Adanın en bilinen plajı. Suyu serin-ılık. Güzelliğini 100 metre açıktaki resiflere borçlu. Dalgakıran görevi yapıp koydaki suyun sürekli dingin bir akvaryum gibi olmasını sağlıyorlar. Plajın sağ tarafında kano, muz gibi su sporları olanağı var. Giriş ücreti yok ama 12.00-17.00 arasında bir şezlong ve bir şemsiye için 20 lira ödeniyor. Diğer saatler de o da ücretsiz. Duş ihtiyacı, çevresindeki şirin sahil lokantalarında 1 liraya karşılanabiliyor.


6 - Bodrum’un tam kalbinde

6 - Bodrum’un tam kalbinde

BODRUM - KUMBAHÇE

Bodrum merkezdeki 800 metrelik sahil. Bodrum Kalesi manzarası var. Günbatımı çok güzel oluyor. Kuzeyden esen rüzgârları almadığı için suyu sakin ve sıcak. Şezlong, şemsiye, duş ve soyunma kabini ücretsiz. Sahil boyunca yan yana birçok yeme-içme mekânı mevcut. Yerli-yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği plaj, çok da geniş bir kumsala sahip olmadığı için bayram gibi tatillerde aşırı kalabalık olabiliyor.


7 - Gündüz deniz, gece piknik

7 - Gündüz deniz, gece piknik

ANTALYA - KONYAALTI

Şehir merkezinin batısında, Konyaaltı ilçesinin sahili. Falezlerin bittiği Vanlant denilen bölgeden Antalya limanına kadar 7 kilometre boyunca uzanıyor. Yazın gündüzleri plaj, geceleri serinleme ve piknik alanı olarak kullanılıyor. Giriş ücretsiz ama kıyı boyunca sıralanmış özel plajlar ve yeme-içme tesisleri de var. Küçük çakıllı bir kumsal yapısı var. Suyu çabuk derinleşiyor ve dalgalar bazen tehlikeli olabiliyor.


8 - Yarımadanın en sakin koyu

8 - Yarımadanın en sakin koyu


MARMARİS - KUMLUBÜK

Bozburun Yarımadası’nın en bakir sayılabilecek sahili. Bu yüzden de çok sakin. Denize sıfır birkaç otel ve balıkçı dışında yerleşim yok. Bir tesisten yararlanmak isterseniz, Hollandalı Ahmet’in Yeri (Kumlubük Yat Kulübü) en bilinen mekânı. İsmi, ‘kumlu koy’ anlamına gelmesine rağmen kumsal çakıllı. Denizi çabuk derinleşiyor. Dalış malzemesi getirebilenlere dalış yapmaları tavsiye ediliyor.


9 - Sabaha karşı yüzme noktası

9 - Sabaha karşı yüzme noktası


ÇEŞME - DELİKLİKOY

Yakın zamana kadar ismi pek bilinmeyen Alaçatı’daki bu plaj, belde popülerleşip kalabalıklaştıkça gürültüden kaçmak isteyenlerin gözdesi oldu. Adını sahilde bulunan ve üzerinde oyuk olan bir kayadan alıyor. Civarında tesisin bulunmadığı plajda hazırlıklı gelinirse piknik yapılabiliyor. Çeşme’de düğün fotoğraflarının vazgeçilmez duraklarından olan sahil eğlence bittikten sonra sabaha karşı yüzmek isteyenlerin de adresi.


10 - 25 metre görüş mesafesi

10 - 25 metre görüş mesafesi


ANTALYA - ADRASAN

Eski adıyla Çavuşköy, iki kilometre uzunluğunda. Civardaki tesislerin yüzde 80’ini Çavuşköy sakinleri işletiyor. Yine aynı köylü yer civardaki Suluada, Sazak gibi yerlere tekne turları yapıyor. Suluada’nın suyunun börek taşına, Sazak’ın suyununsa bağırsaklara iyi geldiğine inanılıyor. Sörf, su kayağı gibi aktiviteler de bulunan koyun 25 metre sualtı görüş mesafesinin olması, balıkadamları yöreye çekiyor.


(Hürriyet)

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Otomobilin ezdiği kedinin yavrularını köpek emzirdi