'Türkiye'nin İran flörtünde suçlu Sarkozy'

Amerika'da yayınlanan Los Angeles Times gazetesi, Türkiye-İran yakınlaşmasını “Türkiye İran ile flört ediyor” başlıklı başyazısında değerlendirdi

02 Kasım 2009, Pazartesi 05:00
A A
'Türkiye'nin İran flörtünde suçlu Sarkozy'

'BATI'YI BALTALIYOR'

Yazıda, “NATO’nun tek Müslüman üyesi, İran’la ticaret bağlarını genişleterek Batı’nın İran’ın nükleer silaha sahip olmasını önleme çabalarını baltalıyor” denildi. Ankara’nın Tahran’la yakınlaşmasını ‘can sıkıcı’ olarak nitelendiren gazete, bu durumdan, Türkiye’yi Avrupa’dan dışlayan Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’yi sorumlu tuttu.

'OBAMA DERS VERMELİ'

Türkiye’nin yeni farkına vardığı özgüveninin de değişimde etkili olduğu ifade edilen yazıda şu görüşlere yer verildi: Başbakan Erdoğan aralıkta Washington’da Obama ile görüşecek. Obama’nın Erdoğan’a bir ders vermesi gerek. Nükleer silah sahibi bir İran, Türkiye’nin çıkarına değil. Oysa Erdoğan, İran’ın nükleer programının’ tamamen barışçıl’ olduğunu sık sık tekrarlıyor. Bu sözler ya gülünç derecede saf ya da tehlikeli biçimde alaycı.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.