Türkiye'nin yaşlı nüfus oranı artıyor

Türkiye'nin yaşlı nüfus oranı artıyor

Türkiye'nin yaşlı nüfus oranı artıyor

01 Ekim 2019, Salı 09:46 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) - OSMANİYE İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre nüfus projeksiyonlarına göre, Türkiye'de yaşlı nüfus oranının 2023 yılında yüzde 10.2, 2030 yılında yüzde 12.9, 2040 yılında yüzde 16.3, 2060 yılında yüzde 22.6 ve 2080 yılında yüzde 25.6 olacağının tahmin edilmekte olduğunu söyledi.
Doğum oranlarının düşmesi ve teknolojik gelişmelerin sağlık hizmetlerinde etkili kullanımı, bilinçli beslenme ve hareketli yaşam, ortalama yaşam beklentisinin uzamasına ve yaşlı nüfusun toplam nüfus içerisindeki payının artmasına olanak sağladığını kaydeden Dr. Öznavruz, " Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla tüm dünyada  1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü olarak anılmaktadır." dedi.
Yaşlı nüfusun artan oranının, yaşlılara sunulan sağlık hizmetlerinin de çeşitlenmesini gerektirmekte olduğunu söyleyen Öznavruz, "Genç gruplarda sağlık hizmetlerinin temel hedefi tedavi iken, yaşlı gruplarda esas hedef; yaşam kalitesinin arttırılması ve korunmasıdır. Yaşlıların yaşam kalitesinin korunması, yaşlılık döneminde sık karşılaşılan, “Alzheimer, demans” gibi sağlık sorunlarının yaşlılığın doğal sonucu gibi görmezden gelinmemesi ile de mümkündür. Yaşlılarda yaşam kalitesini etkileyen faktörlerin bilinmesi yaşlıların, sağlığı koruyucu ve geliştirici davranışlar sergilemelerinde, sosyalleşmeleri ve mutlu olmalarında önem taşımaktadır. Yaşlılar için yaşamın uzunluğundan çok kalitesinin önemli olduğu unutulmamalıdır.Yaşlılık döneminde, sağlıklı yaşam davranışlarının belirlenmesi ve yaşlılıkta sık karşılaşılan “Alzheimer, demans” gibi sağlık sorunlarının erken tespiti ve bu hastalıkların uygun tedavisi için farkındalık çalışmaları sürdürülmektedir." diye bilgi verdi.
Dr. Hasan Öznavruz, yaşlıların, dün ile bugün arasında köprü kuran, kültür ve değerleri yarınlara taşınmasını sağlayan en değerli varlıklar olduğunu, yaşlılık döneminin itibarla yaşanması aynı zamanda bir minnet borcu olduğunu belirterek," Yaşlılarınızın yaşam kalitesini arttırmak elinizde." dedi.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder