Türkiye'yi sarsan komplo teorileri

Geniş kitlelerce kabul gören komplo teorileri, iletişim ağı nedeniyle küresel efsanelere dönüşüyor. İşte Türkiye'de en çok konuşulan ve dile getirilen komplo teorileri...

16 Ekim 2009, Cuma 10:09
A A

ABDÜLHAMİT’İN SONUİsrail Devleti’ne müsaade etmeyen 2. Abdülhamit, Jön Türklerle temasa geçen Siyonist ve Mason localarınca tahttan indirildi.

ATATÜRK’Ü KİM ÖLDÜRDÜ?Yaygın komplo teorisine göre Atatürk, Mason localarını kapattırdığı için, yine Masonlar tarafından öldürüldü. Getirtilen Mason doktor, Atatürk’ü zehirledi.

MARMARA DEPREMİ SUNİ MİYDİ?17 Ağustos 1999 depremi öncesinde pek çok kişi tarafından görülen ateş topu, bu felaketin “suni bir deprem” olduğu yönündeki iddiaları güçlendirdi. Ya Ruslar bomba atmıştı ya da Yugoslavya’ya atılan bombalar yer kabuğunun dengesini bozmuştu. Güncelliğini koruyan teorisi ise bir vericinin depreme yol açtığı.

EŞREF BİTLİS SUİKAST KURBANI MI OLDU?1993’te uçağı düşen Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis’in, ABD’nin Kuzey Irak’ta bir Kürt devleti kurulmasına neden olacak faaliyetlerde bulunduğuna ilişkinraporu nedeniyle suikasta kurban gittiğine dair komplo teorisi hâlâ gündemde. Uçağın düşüş nedeni buzlanma olarak bildirildiyse de sabotaj iddiası zihinlerdeki yerini koruyor.

FATİH ZEHİRLENDİ Mİ?Tarihin karanlık sayfalarından çıkıp gelen bir başka komplo teorisi Fatih Sultan Mehmet’in öldürüldüğüne ilişkin. Buna göre Fatih, Hıristiyan dünyası tarafından, Yahudi bir doktorun yardımıyla zehirlendi.

İSRAİL KENELERLE Mİ SALDIRDI?Son zamanların en iddialı komplo teorilerinden biri de, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi’ne neden olan kenelerin Karadeniz’e turist kılığında gelen kadın MOSSAD ajanlarınca getirildiği.

27 MAYIS DARBESİNİN NEDENİİddialara göre, 27 Mayıs askeri darbesine, Menderes’in Moskova’ya gitmek istemesi neden oldu. Buna göre Washington, NATO üyesi bir müttefikin Moskova ile ilişki kurmasından hiç hoşlanmadı.

MUHSİN YAZICIOĞLU ASLINDA NASIL ÖLDÜ?Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopter kazası sonucu hayatını kaybetmesi, komplo teorisyenlerini harekete geçirdi. Helikopterin seçimler öncesi düşmesi, helikopterin yerini bildiren ELT cihazının şiddetli bir düşme yaşanmasına rağmen devreye girmemesi ve yaşanan bilgi kirliliği, suikast iddialarını güçlendirdi.

ÖZAL’IN ÖLÜMÜ CİNAYET Mİ?Türkiye’nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a 1988’de düzenlenen suikast, ölümünün ardından otopsi yapılmaması ve en son olarak da eşi Semra Özal’ın “Büyük Türk birliğini gerçekleştirmek istiyordu. Bu nedenle öldürüldü” sözleri, Turgut Özal’ın ölümünün bir cinayet olduğu söylentilerini güçlendirdi.

TÜRKİYE’Yİ KİM YÖNETİYOR?Türkiye’de 2003’te Sabetaist hahambaşılığın resmen kurulmasıyla yeniden gündeme gelen komplo teorisi, ülkenin gizliden gizliye Sabetaycılar tarafından yönetildiği yönünde...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.