'Türkler Orta Doğu'ya döndü'

Daha önce New York Times ve Financial Times'ta Türkiye'nin Doğu'ya döndüğüne yönelik yorumlar bu kez The Economist dergisinde yer aldı

30 Ekim 2009, Cuma 14:18
A A

İngiltere’de yayımlanan "The Economist" dergisi, "Türkiye ve Orta Doğu-Doğuya ve Güneye Bakmak" başlıklı makalesinde, Türkiye’nin son dönemdeki dış politikasını ve bölgesinde oynadığı rolü konu aldı.

Makalenin yanında ise dergi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sırtını Batıya dönmüş, elinde teleskopla cami minaresinden doğuya bakarken çizilmiş bir karikatürüne yer verdi.

'TİCARET HACMİ DOĞU'YA KAYIYOR'

"Türklerin artık Orta Doğu’ya geri döndüğünün" öne sürüldüğü makalede, Türkiye’nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yla ihracatının son yedi yılda 7 kat artarak 2008 yılında 31 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

Türkiye’nin Nabucco projesi gibi enerji anlaşmalarına attığı imzalara, Orta Doğu ve Arap ülkelerinde yaptığı yatırımlara da dikkat çekilen makalede, Türkiye’nin ayrıca Irak’ın kuzeyinde de birçok altyapı anlaşması imzaladığı ve alışveriş merkezleri, oteller ve okullar yaptığı kaydedildi.

'GÜÇ BOŞLUĞU TÜRKİYE'YE YARADI
'

Bölgedeki güç boşluğunun Türkiye’nin başarılı olmasına neden olduğunu yazan dergide, "Türkiye’nin bölgede olumlu karşılanmasının bir sebebi de, İran’a göre birçok Arabın Türkiye’yi daha ılımlı bir denge ve Batıya açılan bir pencere olarak görmesi" ifadeleri yer aldı.

Batılı ülkelerin genel olarak bu görüşe katıldığı ve Türkiye’nin Doğu’ya kayışına karşı çıkmadıkları belirtildi. Ancak dergi Batının bu tavrının değişebileceğine işaret etti.

'İSRAİL'E KARŞI ARTAN DÜŞMANLIK'

Türkiye’nin Doğuya yönelmesinin bedelleri olduğunu, Türkiye-İsrail ilişkilerinin mevcut durumunu örnek göstererek anlatan dergi, Türkiye’de özellikle kamuoyunun İsrail’e karşı artan bir "düşmanlık" beslediğini kaydetti. Ancak makalede Türk yetkililerin, "İsrail’le ilişkileri kesmek gibi bir niyetleri olmadığı" görüşlerine de yer verildi.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.