Türklerin Danimarka'da ehliyet skandalı!

Danimarka'da yaşayan çok sayıda Türk'ün ehliyet almak için kendi bölgeleri dışında bir bölgede sınava girdikleri ve sınavda tercümanlar sayesinde yapılan hileyle ehliyet sahibi oldukları ortaya çıktı

A A
Türklerin Danimarka'da ehliyet skandalı!

Trafik Dairesinden Komiser Erik Mather, ehliyet sınavına giren Türklerin dil sorunu nedeniyle teori sınavında tercüman kullanıldığını, sorulara verilen yanlış cevapların ise tercüman tarafından düzeltilerek şahısların sınavı geçmelerinin sağlandığını söyledi.

'İPTAL EDİLECEK'

Erik Mather hile ile ehliyet alan Türklerin ehliyetlerinin iptal edileceğini belirterek “Ülkenin çeşitli bölgelerinden Türkler ehliyet sınavına kendi bölgelerinde değil de Slagelse’den girince dikkat çektiler. Yaptığımız soruşturma ve takip sonrasında nedeninin, tercümanla yapılan anlaşma olduğunu anladık.

Sınava girenler soruları yanlış yanıtlasa bile tercüman doğru yanıtlamışlar gibi bize aktarıyordu. Durumu anlayınca tercümanı mahkemeye sevk ettik. 20 gün şartlı hapis cezası verildi. Tercüman aynı zamanda, belediye, okul, polis işbirliğinde görevliydi. Tercümanlık belgesi ve görevi elinden alındı. Kayıtlar incelenecek ve hile ile ehliyet alanların da ehliyetleri iptal edilecek” dedi.

Daha önce de sınavda hile yapan 9 kişinin ehliyeti iptal edilmişti. Dil bilmeyen 9 kişinin sınavda 25 soruya verdikleri cevapların tıpa tıp aynı olması nedeniyle inceleme yapan polis, 9’uncu şahsın ehliyeti olduğunu ve diğer 8 kişiye yardım ettiğini tespit etmişti.

DHA


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Bir ay boyunca ofiste çırılçıplak çalıştılar