TÜRKÖK 355 kişiyi hayata bağladı

Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı iş birliğinde 2014 yılından bu yana yürütülen TÜRKÖK projesi kapsamında, 3 yıl içinde bağışçı sayısı 223 bine, nakil sayısı ise 355’e ulaştı

07 Temmuz 2017, Cuma 11:25
A A
Türkiye’nin kan ihtiyacının tamamına yakınını gönüllü bağışçılardan karşılayan Türk Kızılayı, kemik iliği tedavisi gereken hastaların da imdadına yetişiyor.

TÜRKÖK’ün çalışmaları hakkında açıklama yapan Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık Kınık, Sağlık Bakanlığı'yla birlikte uygulamaya konulan projenin dünyaya örnek olacak şekilde büyüdüğünü ifade etti.

Sistemdeki bağışçı sayısının bugün itibarıyla 223 bin 128 olduğunu bildiren Kerem Kınık "Milletimizin göstermiş olduğu duyarlılık gurur verici. 3 yıl içerisinde nakil bekleyen çoğu çocuk hasta olmak üzere 355 kişiye nakil yapıldı. Bu kişiler şimdi ikinci hayatlarını yaşıyorlar" dedi.

KEMİK İLİĞİ ÖRNEKLERİ 30 YIL SAKLANACAK

TÜRKÖK veri bankasındaki gönüllü bağışçıların büyük bir bölümünü gençlerin oluşturmasının kendilerini çok mutlu ettiğini dile getiren Kerem Kınık, kemik iliği bağışı yapmaya istekli kişilerin yüzde 32,4’ünün 18-25 yaş aralığında olduğunu söyledi.

Kerem Kınık, bu kişilerin kemik iliği örneklerinin sistemde en az 30 yıl kalacağını, yeni hastalar için de umut olmaya devam edeceklerini kaydetti.
 
TÜRKÖK’te kemik iliği nakli olmayı bekleyen 2 bin 69 hasta bulunuyor. Bunlardan bin 67’si pediatrik, bin 2’si ise erişkin hastalardan oluşuyor. Projede bugüne kadar yurt içinden 351, yurt dışından ise 4 olmak üzere 355 nakil gerçekleştirildi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.